„Dlouhá fronta tu byla již krátce po tom, co ráno otevřeli. Po obědě tu bylo lidí dvakrát tolik. Provoz by se měl spíše rozšířit než zcela zrušit,“ popisoval, jak to na úřadě chodilo, invalidní důchodce Oldřich Jarovský. Podle něj je podobný úřad na Frýdlantsku doslova nutnost. „Starých lidí tu je většina, mladí odtud většinou utekli,“ zdůraznil.

Kontaktní místo fungovalo pravidelně každý druhý čtvrtek v měsíci dopoledne. Naposledy zde otevřou zítra.

Frýdlant se snaží zachránit, co se dá. „Jsme ochotni zdarma poskytnout místnost i počítače. Dobrá vůle byla i z druhé strany. Sociální správa ale potřebuje speciální linky, jejichž provoz stojí dvacet tisíc měsíčně,“ uvedl, proč úřad Frýdlantsko opouští, frýdlantský starosta Dan Ramzer. Pro město s nevysokým rozpočtěm je držení této služby nereálné.

Do vážné situace se tímto dostalo i dalších 17 obcí na Frýdlantsku. „Občané to těžce ponesou. Služby nám tu obecně postupně ubývají. Je to problém,“ komentoval situaci novoměstský starosta Pavel Smutný. Frýdlantsko patří k ekonomicky slabým regionům, které tratí na svou vzdálenost i poměrnou nedostupnost.

ČSSZ ruší svou pobočku ve Frýdlantě

ČSSZ se hájí. „Z technických a zejména bezpečnostních důvodů není možné nainstalovat potřebnou aplikaci například na počítače, které chtěl zapůjčit Městský úřad Frýdlant,“ sdělila její mluvčí Štěpánka Filipová. Zaplacení linky požaduje po městě, to je ale schopno uvolnit pouze dvacet tisíc korun za rok.

Frýdlanští se ale nevzdávají. „Budeme se snažit ještě vyjednávat. Stát vůbec nezohledňuje čas těch lidí, kteří budou muset dojíždět,“ zdůraznil frýdlantský starosta. Celoroční provoz by přitom stál dvě stě čtyřicet tisíc korun. Další kroky zástupců města budou známy po čtvrteční schůzce starostů.