„Velitel hasičů mi volal, že jsou u spadlého stromu v Oldřichově, a že je zde lokální povodeň,“ popisuje zážitky z nedělního rána starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta, pod který Oldřichov spadá. „Okamžitě jsem vyrazil na místo a ve spolupráci s hrádeckou městskou policií jsme začali obcházet jednotlivé domy a pomáhat,“ uvedl starosta Martin Půta.

Podle starosty zasahovalo na místě sedm hasičských sborů. „Hasiči pomáhají obyvatelům s tím nejhorším. Dnes také vyvážíme septiky, aby mohli obyvatelé Oldřichova začít aspoň trochu normální život,“ dodal starosta.

Hrádek nad Nisou poskytl okamžitě kontejner, kde končí zničené koberce, elektronika, nábytek, prostě vše, co nánosy bahna nenávratně zničily.

Starosta přislíbil, že ani lidé, kteří neměli sjednanou pojistku, nezůstanou napospas osudu.

„Věřím, že zastupitelé Hrádku nad Nisou přistoupí na obdobné řešení jako při nedávném krupobití, to jest na formu bezúročné půjčky na odstranění nejhorších škod,“ předeslal starosta.

Povodeň v takovém rozsahu v obci nikdo nepamatuje. „Bydlím tady už hodně let a něco takového nepamatuji. Všechno je zničené, sedačka, pračky, myčka. Kuchyň jsme už rozštípali a vyhodili. Byl to šok,“ sdělila Margita Hrušková, která je jednou z postižených. V pondělí by do obce měly dorazit vysoušeče, zapůjčené od Krajského úřadu.

Lokální povodeň se obešla bez zranění.