„Vysoké riziko nakažení žloutenkou existuje především u lidí, kteří drogu užívají nitrožilně,“ sdělila Deníku Šárka Nemešová z libereckého K–centra.

Problémem mezi narkomany jsou podle ní také značné obavy z toho, nechat se otestovat. Chodit s nálepkou uživatelů drog pro ně není jednoduché.

„Trvá nám dlouho, než své klienty k testu namotivujeme. Přístup lékařů není v mnoha případech úplně ideální,“ dodala Nemešová s tím, že se K–centrum snaží pohled nejen lékařů, ale celé veřejnosti změnit a více s nimi o tomto problému komunikovat.

Situace by se však mohla brzy zlepšit. Zatímco v současné době je jedinou možností, kde se nechat otestovat, infekční oddělení, v příštím roce by mělo liberecké K–centrum otevřít nízkoprahové zařízení, kde se jeho klienti budou moci otestovat bez problémů.

Krajská hygienická stanice eviduje od začátku tohoto roku na Liberecku již devět případů onemocnění žloutenkou.

„Máme zde jeden akutní případ žloutenky typu B, tři případy chronického onemocnění typem B a pět případů chronického „céčka“,“ prozradila dílčí statistiku vedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny v Liberci Jana Prattingerová.

Jediný akutní případ hepatitidy typu B se týkal právě osoby, která se přiznala k užívání drog pomocí injekčních stříkaček.