„V přízemí vznikne informační středisko a v prvním a v druhém patře bude volný přístup studentů k výpočetní technice a internetu,“ popsala členění osmi podlažní budovy mluvčí Technické univerzity Jaroslava Kočárková.

Ve zbylých patrech bude seskupeno veškeré informační zázemí univerzity a kanceláře. V suterénu se pak nachází konferenční místnost s neobvyklým řešením zatemnění prostoru a garáže pro osmašedesát automobilů.

Centralizováním administrativy univerzita získala prostor pro katedry. „Uvolní se celá budova pro fakultu mechatroniky a zároveň místnosti pro textilní fakultu,“ uvedla Kočárková.

Autorem dominanty univerzitního komplexu na Husově ulici je proděkan fakulty architektury liberecké univerzity Jiří Suchomel. „Tvar měl být zřetelný a výrazný, nikoli však symbolický,“ komentoval svůj návrh architekt.

Konečné náklady na stavbu se ustálili na 195 milionech korun. Oproti původnímu projektu univerzita odstoupila od realizace fotovoltické fasády, která by budovu zásobovala sluneční energií. Naopak dodatečné investice si vyžádaly interiéry a archivační techniky. S výstavbou započala univerzita v létě roku 2005, po vyřízení námitek neúspěšných stavebních firem.

Nejnáročnější byla geometrie pláště

Technickými lahůdkami pak bylo vykopání celého náměstí a skleněná fasáda. „Zprvu jsme mysleli, že budou potíže se žulovými základy. nakonec se hmota dala vytěžit mechanicky. Druhým napínavým momentem byl technicky náročný kužel. Nikoli však kvůli materiálu ale geometrii,“ vylíčil Jiří Suchomel. Celá stavba se pak obešla bez jakýchkoli zádrhelů.

Objekt lze podle autora dále rozčlenit na tři klíčové části. „První je dřevěná terasa vyrůstající z náměstí jako jeho pokračování, volně navazuje na kavárnu, dále pak skleněná kancelářská budova a velice důležité je pak podzemí, kde se nachází konferenční místnost,“ charakterizoval stavbu Suchomel.

Interiér rektorátu si mohla včera prohlédnou také veřejnost. Nechyběli pak ani studenti místní fakulty architektury. „Líbí se mi hlavně řešení dřevěné paluby. Studenti získali zajímavý prostor,“ uvedl budoucí architekt Jiří Žid.

Univerzita chce ve výstavbě nových budov pokračovat. Nyní univerzitní architekti připravují náročný projekt, který by měl zahrnovat laboratoře učebny a novou univerzitní budovu.