„Představovala bych si prostor, který bude využívaný již od rána. Střídali by se tam postupně maminky s dětmi, senioři a nejrůznější zájmové skupiny. O sezoně by zde pak mohly být plesy,“ vylíčila své představy o kulturním centru vratislavická místostarostka Zorka Škodová.

Její politický partner Kamil Jan Svoboda se v mnohém s místostarostkou shodl. „Jen si myslím, že by se kino nemuselo bourat,“ přidal vratislavický a liberecký zastupitel. Oba účastníci diskuze se pak shodli, že kulturní prostor ve Vratislavicích je nutný, že by se předem mělo stanovit, jakým aktivitám by měl být otevřený a že by neměl spočinout v rukou soukromníka, ale že by jeho správcem mělo být město. „Co se týče financování, měl by se městský obvod zaměřit na evropské strukturální fondy,“ konstatoval Svoboda.

Supermarket v obvodu neplánují

Nedostatek obchodů je pak vratislavická skutečnost všedních dní. „Supermarket tu stavět nechceme, domnívám se, že zde na něj nemáme místo a že se sem ani nehodí,“ tvrdil Kamil Jan Svoboda.

Nové možnosti by mohlo přinést náměstí, které společnost Relia vystaví za obecním úřadem. V přízemí bytových domů by měly podle projektu vzniknout malé obchůdky a drobné služby.

Oponenti výstavby ale upozorňují. „Nerada bych, aby Vratislavičané museli kupovat předražené potraviny kvůli tomu, že investor bude chtít rychlý návrat investic,“ uvedla Zorka Škodová.

Zastánci projektu náměstí ale nevidí chování investora výstavby tak negativně. „Nemyslím si, že by nasadil takové nájemné, aby se výrazně odrazilo v cenách,“ řekl Svoboda. Připomněl, že tento způsob řešení plácku za obecním úřadem se mu zdá jako nejvhodnější. Vratislavice samy by na budování podobného projektu těžko sháněly finance.