„Ministerstvo nás bohužel nepodpořilo tak jako v letech minulých. Počet studentů, na které máme peníze, však naplníme beze zbytku,“ konstatoval rektor Technické univerzity Vojtěch Konopa.

Celkově se letos do přijímacího řízení na Technickou univerzitu přihlásilo 7 621 uchazečů. Jako tradičně je mezi nimi největší zájem o humanitní obory, zatímco obory technické opět příliš nelákají.

„Vzhledem k budoucímu uplatnění by to mělo být naopak. Úřady práce dlouhodobě hlásí nedostatek lidí s technickým vzděláním,“ uvedl Vojtěch Konopa s tím, že poptávka o humanitně vzdělané absolventy je naopak velmi nízká.

Vzrostla konkurence

Technické univerzitě v tomto roce vyrostla další konkurence. Už loni otevřela v Liberci pobočku Vysoká škola Karla Engliše, letos otevírá Vysoká škola veřejné správy.

Konkurence se ale týká pouze hospodářské fakulty TUL, jelikož se v případě nových vysokých škol jedná výhradně o obory s ekonomickým zaměřením.

,,Ať se nám to líbí nebo ne, musíme počítat i s konkurencí soukromých vysokých škol, které začínají nabízet obdobné studijní obory, jaké vyučujeme my. Tato konkurence bude zřejmě sílit, protože bude mít k dispozici více financí než veřejnoprávní vysoké školy, přijímací řízení nebude tak náročné jako u nás a studenti se tudíž snadněji dostanou na vysokou školu,“ sdělila děkanka Hospodářské fakulty TUL Olga Hasporová.

Zatímco Vysoká škola Karla Engliše vloni přijala 42 studentů a letos zatím 25, Vysoká škola veřejné správy hodlá letos přijmout až 100 studentů.

„Největší zájem je o obor Veřejná správa, který je v Liberci úplně nový,“ sdělil rektor univerzity Michal Klíma.