VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hygiena ohlídá každý druhý tábor

LIBEREC - Čas letních táborů se pomalu blíží a s ním i každoroční hygienické kontroly. Krajská hygienická stanice v Liberci letos zkontroluje minimálně padesát procent nahlášených táborů.

6.6.2007
SDÍLEJ:

LETNÍ TÁBORY. Na dva týdny tradičně vyrážejí začátkem července i jablonečtí skauti a s nimi i Dominik Kliment (uprostřed). Jejich cílem je louka pod lesem v malebném okolí HejnicFoto: DENÍK/Střihavková Lenka

„Státní zdravotní dozor nad letní dětskou rekreací patří standardně k našim prioritám. Cílem je zkontrolovat každý druhý tábor,“ uvedla tisková mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Největší pozornost bude hygiena věnovat zdravotnímu zabezpečení nahlášené akce včetně zajištění zásobování pitnou vodou, způsobu stravování, dodržování vhodné skladby jídelníčku, dodržování pitného režimu, režimu dne či vybavenosti lékárničky.

Na táboře musí být rovněž alespoň jedna osoba, která zajistí pro děti základní zdravotnickou péči.

„Každoročně se většinou setkáme se stejnými prohřešky a to zejména v oblasti skladování potravin. Vesměs se jedná o nevyhovující teplotní podmínky a nedostatky při manipulaci s potravinami. V oblasti provozní hygieny nejčastěji řešíme špatně umyté nádobí, umyté nádobí skladované na zemi bez podložky nebo mytí nádobí ve studené vodě,“ informovala Balašová.

Osoba pořádající letní dětský tábor ho musí ohlásit příslušné hygienické stanici nejpozději měsíc před jeho začátkem.

„Do dnešního dne ohlásilo konání letního dětského tábora v okrese Liberec 10 organizátorů pro zhruba 940 dětí. Jedná se většinou o stálé organizátory, kteří během prázdnin pořádají více turnusů na jednom místě,“ dodala Zuzana Balašová s tím, že se jedná například o lokality v okolí Raspenavy, Bílého Potoka, Černous či Českého Dubu.

Vloni provozovatelé na Liberecku nahlásili celkem 31 táborů se 42 běhy. Zaznamenán byl jeden nenahlášený tábor.

Hygienici uložili celkově pokuty za 8 100 korun, přičemž žádný tábor nemuseli zakázat.

Psycholog: Pozor na nové a levné tábory

Tábory jsou pro děti dobrá a prospěšná věc, ale vždycky je třeba snažit se předem zmenšit četná rizika a nebezpečí, říká dětský psycholog a ředitel Pedagogicko – psychologické poradny v Liberci, Vladimír Píša.

Podle čeho mají rodiče vybírat letní tábor pro své dítě?

Rodiče musejí především vědět, co vlastně jejich dítě chce, co potřebuje, co ho baví a také, jaká je jeho fyzická a psychická kondice. Musí s dítětem mluvit, i když hlavní váha výběru je samozřejmě na rodičích. Hodně důležitý je také věk dítěte. Myslím si, že šestileté dítě nemá cenu na tábor posílat. Za ideální věk považuji 9 let.

Jak rodič zmenší rizika toho, že narazí na problémového pořadatele?

Podstatné je samozřejmě posbírat dostatek informací a nenechat se zlákat pouze reklamou. Důležitá je komunikace s pořadateli táborů, zvláště pokud jede dítě na tábor poprvé. Zkrátka s pořadatelem hodně mluvit a zjišťovat všechny podrobnosti, i zdánlivé maličkosti.

Jaké tábory jsou podle vás ideální?

Takové jsou například ty tábory, které již mají nějakou tradici. Když je několik let bez problémů provozují stejní lidé, je tady určitá záruka, že vše proběhne v pořádku. Spolehlivé jsou také tábory v rámci nějakého kroužku, kdy je letní rekreace vyvrcholením celoroční činnosti. Dítě tedy předem zná vedoucí i ostatní děti.

Na co konkrétně si mají dát rodiče při vybírání tábora pozor?

Varoval bych především před podezřele lacinými a novými tábory. Tyto úžasné nabídky bývají většinou akcemi zlatokopů, kteří chtějí rychle vydělat. Anebo v tom lepším případě v tom není zlý úmysl, ale pouští se do toho třeba parta nadšenců, kterým nedojde, že péče o děti není jednoduchá věc.

Jak je to s návštěvami rodičů?

Dobrý tábor návštěvu dětí umožní. Pokud by tam byl nějaký striktní zákaz, dal bych si velký pozor. Tábory většinou návštěvu spíše pouze nedoporučují, a pak je to na domluvě. Na druhou stranu by se to s návštěvami nemělo přehánět. Dítěti se po návštěvě může začít stýskat dvojnásob.

V okolí nelegálního letního tábora ve Fojtce pobíhaly opuštěné a opilé děti

Děti potulující se po vesnici s lahvemi alkoholu. Na takový dětský tábor, i když trval pouhé dva dny, se jen tak nezapomíná. Od skandálu ve Fojtce na Liberecku, kam se přijelo rekreovat téměř 70 dětí, uplynou v červenci čtyři roky.

Pořadatelem nechvalně proslulého tábora, byl jednadvacetiletý David Tomeš, již dříve trestaný za pohlavní zneužívání a ohrožování mravní výchovy mládeže.

„Na podivnou organizaci dětského tábora upozornili policii obyvatelé Fojtky. Nelíbilo se jim, že se děti potulují po vesnici a že konzumují alkohol,“ informovala tehdy po šokujícím odhalení mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Na základě oznámení provedl majitel rekreačního areálu kontrolu a skutečně u jednoho z nezletilců zjistil požití alkoholického nápoje.

Alkohol byl nejpodstatnějším, avšak zdaleka ne jediným problémem nelegálně provozovaného tábora.

Provozovatel například nezajistil základní péči o zdraví dětí. Jinými slovy, nebyl tam žádný zdravotník, který by zasáhl, kdyby bylo zapotřebí. Takovou osobou může být nejen zdravotní sestra, ale i porodní asistentka nebo člověk, který absolvoval kurs první pomoci.

Hygienici tehdy v táboře našli také mokré a plesnivé lůžkoviny, spací pytle a polštáře. Nakonec udělili Davidu Tomešovi ve správním řízení pokutu ve výši 50 tisíc korun.

Případ podobný Fojtce se podle mluvčí krajské hygienické stanice v Liberci Zuzany Balašové od té doby naštěstí neobjevil.

„Je to ojedinělá věc. V posledních letech jsme žádné podobné vážné problémy nezaznamenali,“ sdělila Deníku Zuzana Balašová.

6.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní35 000 Kč

Vývojáři softwaru C# .NET PROGRAMÁTOR. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - SŠ/VŠ vzdělání technického zaměření, - znalost C#, .NET Framework, - zkušenosti s programováním desktopových nebo webových aplikací, - znalost DB, SQL (MS SQL), znalost Entity Frameworku výhodou, - aktivní přístup, zodpovědnost, samostatnost, - analytické myšlení, pečlivost, schopnost pracovat v týmu, Hlásit se předem e-mailem.. Pracoviště: Inisoft s.r.o., Rumjancevova, č.p. 696, 460 01 Liberec 1. Informace: Tomáš Lendr, .

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní35 000 Kč

Vývojáři softwaru DELPHI PROGRAMÁTOR. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - SŠ/VŠ vzdělání technického zaměření, - znalost Delphi (Object Pascal), objektového programování, - znalost DB, SQL, - aktivní přístup, zodpovědnost, samostatnost, - analytické myšlení, pečlivost, schopnost pracovat v týmu, Hlásit se předem e-mailem.. Pracoviště: Inisoft s.r.o., Rumjancevova, č.p. 696, 460 01 Liberec 1. Informace: Tomáš Lendr, .

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka20 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: administrativní práce na PC, výhledově vedení malého kolektivu administrativních pracovníků., Požadavky: nutná znalost práce na PC, pečlivost, znalost NJ výhodou, zkušenosti s informačními systémy výhodou., Hlásit se e-mailem.. Pracoviště: Antalon s.r.o.-002, Tatranská, č.p. 860, 460 07 Liberec 7. Informace: Jan Mader, .

2475 - Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA.18 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání: sš, voš, vš; platná registrace k výkonu zdravotnického nelékařského povolání , Platové podmínky: od 9 T + příplatek + osobní příplatek po zkušební době, Další: Výpis z RT, pozitivní přístup k péči o seniory a praxe v sociální oblasti výhodou, ŘP skupiny B a auto výhodou , Nabídka: směnný provoz, dovolená 5 týdnů + 1 týden dodatková, příspěvek na závodní stravování, celoživotní vzdělávání. Pracoviště: Domov důchodců jindřichovice pod smrkem, příspěvková organizace, 463 65 Nové Město pod Smrkem. Informace: Jana Elešová, +420 482 411 811.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V rámci rekonstrukce Nádražní ulice v Turnově budou pokáceny zdejší javory

Výměna oken. Ilustrační foto.

Na Gymnáziu Jeronýmova mění okna, studenti budou mít volno

Česko má další zlato. Vysloužil si ho v Koreji olympijský dům

/FOTOGALERIE/ Jedno zlato už česká výprava díky lyžařce a snowboardistce Ester Ledecké z Pchjongčchangu má. Česko se však dočkalo ještě dalšího prvenství. Tentokrát ovšem nikoli na sportovišti, ale mimo něj. Již tradičně v dějišti olympijských her otevírají své domy jednotlivé země. A výjimkou není ani Česká republika. Ta si za něj vysloužila od amerického listu The Boston Globe dokonce zlato.

Netradiční vylepšení získala ZUŠ v Liberci. Otevřela svoji sklářskou dílnu

Liberec – Žáci si vypískují skleničku a natočí animovaný film. Pomůže jim to u přijímaček na umělecké školy. Součástí sklářské dílny je i pícka. Nové prostory mají ještě zvýšit úspěšnost žáků při vstupu na sklářské obory.

Frýdlant už přijímá přihlášky stánkařů na červnový festival

Frýdlant – Stánkaři, kteří chtějí nabízet své produkty na červnové akci Frýdlant se baví, se mohou hlásit na tamním městském úřadě.

Sportovci na Jizerské padesátce pomáhali pohybem

Sportovní výkony mohli závodníci Jizerské 50 převádět díky aplikaci EPP Pomáhej pohybem na body a ty pak věnovat na vybraný dobročinný projekt.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT