VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hygiena ohlídá každý druhý tábor

LIBEREC - Čas letních táborů se pomalu blíží a s ním i každoroční hygienické kontroly. Krajská hygienická stanice v Liberci letos zkontroluje minimálně padesát procent nahlášených táborů.

6.6.2007
SDÍLEJ:

LETNÍ TÁBORY. Na dva týdny tradičně vyrážejí začátkem července i jablonečtí skauti a s nimi i Dominik Kliment (uprostřed). Jejich cílem je louka pod lesem v malebném okolí HejnicFoto: DENÍK/Střihavková Lenka

„Státní zdravotní dozor nad letní dětskou rekreací patří standardně k našim prioritám. Cílem je zkontrolovat každý druhý tábor,“ uvedla tisková mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Největší pozornost bude hygiena věnovat zdravotnímu zabezpečení nahlášené akce včetně zajištění zásobování pitnou vodou, způsobu stravování, dodržování vhodné skladby jídelníčku, dodržování pitného režimu, režimu dne či vybavenosti lékárničky.

Na táboře musí být rovněž alespoň jedna osoba, která zajistí pro děti základní zdravotnickou péči.

„Každoročně se většinou setkáme se stejnými prohřešky a to zejména v oblasti skladování potravin. Vesměs se jedná o nevyhovující teplotní podmínky a nedostatky při manipulaci s potravinami. V oblasti provozní hygieny nejčastěji řešíme špatně umyté nádobí, umyté nádobí skladované na zemi bez podložky nebo mytí nádobí ve studené vodě,“ informovala Balašová.

Osoba pořádající letní dětský tábor ho musí ohlásit příslušné hygienické stanici nejpozději měsíc před jeho začátkem.

„Do dnešního dne ohlásilo konání letního dětského tábora v okrese Liberec 10 organizátorů pro zhruba 940 dětí. Jedná se většinou o stálé organizátory, kteří během prázdnin pořádají více turnusů na jednom místě,“ dodala Zuzana Balašová s tím, že se jedná například o lokality v okolí Raspenavy, Bílého Potoka, Černous či Českého Dubu.

Vloni provozovatelé na Liberecku nahlásili celkem 31 táborů se 42 běhy. Zaznamenán byl jeden nenahlášený tábor.

Hygienici uložili celkově pokuty za 8 100 korun, přičemž žádný tábor nemuseli zakázat.

Psycholog: Pozor na nové a levné tábory

Tábory jsou pro děti dobrá a prospěšná věc, ale vždycky je třeba snažit se předem zmenšit četná rizika a nebezpečí, říká dětský psycholog a ředitel Pedagogicko – psychologické poradny v Liberci, Vladimír Píša.

Podle čeho mají rodiče vybírat letní tábor pro své dítě?

Rodiče musejí především vědět, co vlastně jejich dítě chce, co potřebuje, co ho baví a také, jaká je jeho fyzická a psychická kondice. Musí s dítětem mluvit, i když hlavní váha výběru je samozřejmě na rodičích. Hodně důležitý je také věk dítěte. Myslím si, že šestileté dítě nemá cenu na tábor posílat. Za ideální věk považuji 9 let.

Jak rodič zmenší rizika toho, že narazí na problémového pořadatele?

Podstatné je samozřejmě posbírat dostatek informací a nenechat se zlákat pouze reklamou. Důležitá je komunikace s pořadateli táborů, zvláště pokud jede dítě na tábor poprvé. Zkrátka s pořadatelem hodně mluvit a zjišťovat všechny podrobnosti, i zdánlivé maličkosti.

Jaké tábory jsou podle vás ideální?

Takové jsou například ty tábory, které již mají nějakou tradici. Když je několik let bez problémů provozují stejní lidé, je tady určitá záruka, že vše proběhne v pořádku. Spolehlivé jsou také tábory v rámci nějakého kroužku, kdy je letní rekreace vyvrcholením celoroční činnosti. Dítě tedy předem zná vedoucí i ostatní děti.

Na co konkrétně si mají dát rodiče při vybírání tábora pozor?

Varoval bych především před podezřele lacinými a novými tábory. Tyto úžasné nabídky bývají většinou akcemi zlatokopů, kteří chtějí rychle vydělat. Anebo v tom lepším případě v tom není zlý úmysl, ale pouští se do toho třeba parta nadšenců, kterým nedojde, že péče o děti není jednoduchá věc.

Jak je to s návštěvami rodičů?

Dobrý tábor návštěvu dětí umožní. Pokud by tam byl nějaký striktní zákaz, dal bych si velký pozor. Tábory většinou návštěvu spíše pouze nedoporučují, a pak je to na domluvě. Na druhou stranu by se to s návštěvami nemělo přehánět. Dítěti se po návštěvě může začít stýskat dvojnásob.

V okolí nelegálního letního tábora ve Fojtce pobíhaly opuštěné a opilé děti

Děti potulující se po vesnici s lahvemi alkoholu. Na takový dětský tábor, i když trval pouhé dva dny, se jen tak nezapomíná. Od skandálu ve Fojtce na Liberecku, kam se přijelo rekreovat téměř 70 dětí, uplynou v červenci čtyři roky.

Pořadatelem nechvalně proslulého tábora, byl jednadvacetiletý David Tomeš, již dříve trestaný za pohlavní zneužívání a ohrožování mravní výchovy mládeže.

„Na podivnou organizaci dětského tábora upozornili policii obyvatelé Fojtky. Nelíbilo se jim, že se děti potulují po vesnici a že konzumují alkohol,“ informovala tehdy po šokujícím odhalení mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Na základě oznámení provedl majitel rekreačního areálu kontrolu a skutečně u jednoho z nezletilců zjistil požití alkoholického nápoje.

Alkohol byl nejpodstatnějším, avšak zdaleka ne jediným problémem nelegálně provozovaného tábora.

Provozovatel například nezajistil základní péči o zdraví dětí. Jinými slovy, nebyl tam žádný zdravotník, který by zasáhl, kdyby bylo zapotřebí. Takovou osobou může být nejen zdravotní sestra, ale i porodní asistentka nebo člověk, který absolvoval kurs první pomoci.

Hygienici tehdy v táboře našli také mokré a plesnivé lůžkoviny, spací pytle a polštáře. Nakonec udělili Davidu Tomešovi ve správním řízení pokutu ve výši 50 tisíc korun.

Případ podobný Fojtce se podle mluvčí krajské hygienické stanice v Liberci Zuzany Balašové od té doby naštěstí neobjevil.

„Je to ojedinělá věc. V posledních letech jsme žádné podobné vážné problémy nezaznamenali,“ sdělila Deníku Zuzana Balašová.

6.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 800 Kč

Prodavači v prodejnách POKLADNÍ, PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17800 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce:, - obsluha a poradenství zákazníkům , - práce na pokladně , - příjem zboží a jeho prezentace , - přecenění a přesuny zboží, účast na inventuře , - průběžné doplňování zboží ze skladu , - odpovědnost za pořádek a čistotu na prodejně, její celkový vzhled , - prevence proti krádežím , - obsluha a poradenství zákazníkům, Požadavky: administrativní a ekonomické znalosti, pokladna - základy., Nabízíme:, - práce v rozvíjející se společnosti - možnost kariérního postupu , - dvousložkový plat (fix prémie) , - slevy na zaměstnanecké nákupy , - propracovaný systém zaškolení a interního vzdělávání , - flexibilní pracovní doba , - stravenky v nadstandartní hodnotě, Hlásit se e-mailem.. Pracoviště: Pepco czech republic s.r.o.-002 oc nisa, České mládeže, č.p. 456, 463 12 Liberec 25. Informace: Petra Valášková, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 90 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní DETEKTIV - STRÁŽNÝ/Á NA PRODEJNÍ PLOŠE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Chrastava, Požadavky: čistý trestní rejstřík, zdravotní průkaz, časová flexibilita, poctivost, ochota pracovat a učit se novým věcem, fyzická zdatnost, odolnost vůči stresu, slušné vystupování, praxe v oboru výhodou, profesní průkaz "Strážný 68-008-E" výhodou, Zaměstnanecké výhody: zajištění ubytování, příspěvek na cestovné v případě dojíždění, Hlásit se emailem nebo telefonicky denně v 8:00 - 17:00 hod.. Pracoviště: Jamoz dc s.r.o.-004, 463 31 Chrastava. Informace: Oldřich Vlasák, +420 730 891 313.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 65 535 Kč

Lékaři specialisté VEDOUCÍ LÉKAŘ/KA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Lázně Libverda 82, 463 62 Hejnice, Požadavky:, - atestace všeob. praktického lékařství,, - atestace nebo specializace v rehabilitační a fyzikální medicíně (FBLR); internista/ kardiolog, - schopnost naslouchat lidem, diagnostická a léčebná činnost, - manažerské a organizační dovednosti, - dobrá znalost práce s PC, - znalost cizích jazyků výhodou, - ambice zvyšovat kvalitu a efektivitu léčby, - inovace, zlepšování léčebných výsledků, - publikační a vědecká činnost, - pozitivní prezentace SPA RESORTU LIBVERDA v odborné i laické veřejnosti, Zaměstnanecké výhody:, - kariérní, odborný i vědecký růst, - maximální podporu v oblasti rozvoje lázeňství ve SPA RESORTU LIBVERDA, - pracovní poměr na dobu neurčitou, - možnost zkráceného úvazku nebo externí spolupráce, - motivující finanční ohodnocení včetně bonusového systému, - jazykové vzdělávání, - zaměstnaneckou stravu, - další benefity v rámci hotelové skupiny, - reprezentativní byt a služební vůz ihned k dispozici, Hlásit se e-mailem, telefonicky v Po - Pá 7.00-15.30 hod., popř. osobně v pondělí v době 8.00-12.00 hod.. Pracoviště: Lázně libverda, a.s.-001, 463 62 Hejnice. Informace: Regina Soudilová, +420 482 368 107.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě POMOCNÁ SÍLA DO ŠICÍ DÍLNY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání:, - praxe v šití na průmyslových strojích vítaná, Nabízíme:, - po zapracování vyšší výdělek, - pružná pracovní doba, možnost zkráceného úvazku, Hlásit se e-mailem nebo telefonicky. Pracoviště: Vixx design s.r.o.-002, Moskevská, č.p. 637, 460 01 Liberec 1. Informace: Stanislava Hlaváčová, +420 702 180 602.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

RunTour.

O víkendu se poběží RunTour

Videosouhrn 16. srpna 2018

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Turisté si na kozí farmě mohou vyzkoušet tradiční řemesla

Pěnčín – Liberecký kraj podpořil v rámci svého dotačního fondu řemeslníky, kteří se věnují původní řemeslné tvorbě. Pro turisty se tak nabízí možnost podívat se do výroby a vyzkoušet si celou řadu tradičních řemesel zpracování ovčí vlny, výroba papíru, textilní tisk, keramika a další.

Rýnovická věznice funguje 50 let. Útěk z věznice se jednou podařil šestici vězňů

Jablonec n. N. – Věznicí Rýnovice prošly už tisíce, ba desetitisíce chlapů, kteří se ocitli, byť třeba jen jednou, na šikmé ploše. Právě v těchto dnech si vězeňská služba připomíná padesát let od začátku fungování tohoto vězení. Na památku vyšla i neprodejná publikace Věznice Rýnovice 1968 - 2018. A připravuje se i výstava.

Neslyšící a slyšící děti strávily společně týden na táboře

Liberec – Minulý týden se v Liberci uskutečnil již 5. ročník příměstského tábora nejen pro neslyšící děti s názvem „Kouzla řemesel“. Tento jedinečný příměstský tábor již tradičně pořádala liberecká pobočka obecně prospěšné společnosti Tichý svět a zúčastnilo se jej celkem 16 dětí ve věku 6 až 15 let.

FOTO: Sochaři tvoří v zoo umělecká díla z pískovce

Liberec – Broušení, vrtání, tlučení soupeří v těchto dnech v liberecké zoo s řevem tygrů či hýkáním oslů. Na celý týden se zde totiž usadili sochaři, kteří před zraky návštěvníků přetváří pískovcové balvany na umělecká díla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT