„Státní zdravotní dozor nad letní dětskou rekreací patří standardně k našim prioritám. Cílem je zkontrolovat každý druhý tábor,“ uvedla tisková mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Největší pozornost bude hygiena věnovat zdravotnímu zabezpečení nahlášené akce včetně zajištění zásobování pitnou vodou, způsobu stravování, dodržování vhodné skladby jídelníčku, dodržování pitného režimu, režimu dne či vybavenosti lékárničky.

Na táboře musí být rovněž alespoň jedna osoba, která zajistí pro děti základní zdravotnickou péči.

„Každoročně se většinou setkáme se stejnými prohřešky a to zejména v oblasti skladování potravin. Vesměs se jedná o nevyhovující teplotní podmínky a nedostatky při manipulaci s potravinami. V oblasti provozní hygieny nejčastěji řešíme špatně umyté nádobí, umyté nádobí skladované na zemi bez podložky nebo mytí nádobí ve studené vodě,“ informovala Balašová.

Osoba pořádající letní dětský tábor ho musí ohlásit příslušné hygienické stanici nejpozději měsíc před jeho začátkem.

„Do dnešního dne ohlásilo konání letního dětského tábora v okrese Liberec 10 organizátorů pro zhruba 940 dětí. Jedná se většinou o stálé organizátory, kteří během prázdnin pořádají více turnusů na jednom místě,“ dodala Zuzana Balašová s tím, že se jedná například o lokality v okolí Raspenavy, Bílého Potoka, Černous či Českého Dubu.

Vloni provozovatelé na Liberecku nahlásili celkem 31 táborů se 42 běhy. Zaznamenán byl jeden nenahlášený tábor.

Hygienici uložili celkově pokuty za 8 100 korun, přičemž žádný tábor nemuseli zakázat.

Psycholog: Pozor na nové a levné tábory

Tábory jsou pro děti dobrá a prospěšná věc, ale vždycky je třeba snažit se předem zmenšit četná rizika a nebezpečí, říká dětský psycholog a ředitel Pedagogicko – psychologické poradny v Liberci, Vladimír Píša.

Podle čeho mají rodiče vybírat letní tábor pro své dítě?

Rodiče musejí především vědět, co vlastně jejich dítě chce, co potřebuje, co ho baví a také, jaká je jeho fyzická a psychická kondice. Musí s dítětem mluvit, i když hlavní váha výběru je samozřejmě na rodičích. Hodně důležitý je také věk dítěte. Myslím si, že šestileté dítě nemá cenu na tábor posílat. Za ideální věk považuji 9 let.

Jak rodič zmenší rizika toho, že narazí na problémového pořadatele?

Podstatné je samozřejmě posbírat dostatek informací a nenechat se zlákat pouze reklamou. Důležitá je komunikace s pořadateli táborů, zvláště pokud jede dítě na tábor poprvé. Zkrátka s pořadatelem hodně mluvit a zjišťovat všechny podrobnosti, i zdánlivé maličkosti.

Jaké tábory jsou podle vás ideální?

Takové jsou například ty tábory, které již mají nějakou tradici. Když je několik let bez problémů provozují stejní lidé, je tady určitá záruka, že vše proběhne v pořádku. Spolehlivé jsou také tábory v rámci nějakého kroužku, kdy je letní rekreace vyvrcholením celoroční činnosti. Dítě tedy předem zná vedoucí i ostatní děti.

Na co konkrétně si mají dát rodiče při vybírání tábora pozor?

Varoval bych především před podezřele lacinými a novými tábory. Tyto úžasné nabídky bývají většinou akcemi zlatokopů, kteří chtějí rychle vydělat. Anebo v tom lepším případě v tom není zlý úmysl, ale pouští se do toho třeba parta nadšenců, kterým nedojde, že péče o děti není jednoduchá věc.

Jak je to s návštěvami rodičů?

Dobrý tábor návštěvu dětí umožní. Pokud by tam byl nějaký striktní zákaz, dal bych si velký pozor. Tábory většinou návštěvu spíše pouze nedoporučují, a pak je to na domluvě. Na druhou stranu by se to s návštěvami nemělo přehánět. Dítěti se po návštěvě může začít stýskat dvojnásob.

V okolí nelegálního letního tábora ve Fojtce pobíhaly opuštěné a opilé děti

Děti potulující se po vesnici s lahvemi alkoholu. Na takový dětský tábor, i když trval pouhé dva dny, se jen tak nezapomíná. Od skandálu ve Fojtce na Liberecku, kam se přijelo rekreovat téměř 70 dětí, uplynou v červenci čtyři roky.

Pořadatelem nechvalně proslulého tábora, byl jednadvacetiletý David Tomeš, již dříve trestaný za pohlavní zneužívání a ohrožování mravní výchovy mládeže.

„Na podivnou organizaci dětského tábora upozornili policii obyvatelé Fojtky. Nelíbilo se jim, že se děti potulují po vesnici a že konzumují alkohol,“ informovala tehdy po šokujícím odhalení mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Na základě oznámení provedl majitel rekreačního areálu kontrolu a skutečně u jednoho z nezletilců zjistil požití alkoholického nápoje.

Alkohol byl nejpodstatnějším, avšak zdaleka ne jediným problémem nelegálně provozovaného tábora.

Provozovatel například nezajistil základní péči o zdraví dětí. Jinými slovy, nebyl tam žádný zdravotník, který by zasáhl, kdyby bylo zapotřebí. Takovou osobou může být nejen zdravotní sestra, ale i porodní asistentka nebo člověk, který absolvoval kurs první pomoci.

Hygienici tehdy v táboře našli také mokré a plesnivé lůžkoviny, spací pytle a polštáře. Nakonec udělili Davidu Tomešovi ve správním řízení pokutu ve výši 50 tisíc korun.

Případ podobný Fojtce se podle mluvčí krajské hygienické stanice v Liberci Zuzany Balašové od té doby naštěstí neobjevil.

„Je to ojedinělá věc. V posledních letech jsme žádné podobné vážné problémy nezaznamenali,“ sdělila Deníku Zuzana Balašová.