VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hygiena ohlídá každý druhý tábor

LIBEREC - Čas letních táborů se pomalu blíží a s ním i každoroční hygienické kontroly. Krajská hygienická stanice v Liberci letos zkontroluje minimálně padesát procent nahlášených táborů.

6.6.2007
SDÍLEJ:

LETNÍ TÁBORY. Na dva týdny tradičně vyrážejí začátkem července i jablonečtí skauti a s nimi i Dominik Kliment (uprostřed). Jejich cílem je louka pod lesem v malebném okolí HejnicFoto: DENÍK/Střihavková Lenka

„Státní zdravotní dozor nad letní dětskou rekreací patří standardně k našim prioritám. Cílem je zkontrolovat každý druhý tábor,“ uvedla tisková mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Největší pozornost bude hygiena věnovat zdravotnímu zabezpečení nahlášené akce včetně zajištění zásobování pitnou vodou, způsobu stravování, dodržování vhodné skladby jídelníčku, dodržování pitného režimu, režimu dne či vybavenosti lékárničky.

Na táboře musí být rovněž alespoň jedna osoba, která zajistí pro děti základní zdravotnickou péči.

„Každoročně se většinou setkáme se stejnými prohřešky a to zejména v oblasti skladování potravin. Vesměs se jedná o nevyhovující teplotní podmínky a nedostatky při manipulaci s potravinami. V oblasti provozní hygieny nejčastěji řešíme špatně umyté nádobí, umyté nádobí skladované na zemi bez podložky nebo mytí nádobí ve studené vodě,“ informovala Balašová.

Osoba pořádající letní dětský tábor ho musí ohlásit příslušné hygienické stanici nejpozději měsíc před jeho začátkem.

„Do dnešního dne ohlásilo konání letního dětského tábora v okrese Liberec 10 organizátorů pro zhruba 940 dětí. Jedná se většinou o stálé organizátory, kteří během prázdnin pořádají více turnusů na jednom místě,“ dodala Zuzana Balašová s tím, že se jedná například o lokality v okolí Raspenavy, Bílého Potoka, Černous či Českého Dubu.

Vloni provozovatelé na Liberecku nahlásili celkem 31 táborů se 42 běhy. Zaznamenán byl jeden nenahlášený tábor.

Hygienici uložili celkově pokuty za 8 100 korun, přičemž žádný tábor nemuseli zakázat.

Psycholog: Pozor na nové a levné tábory

Tábory jsou pro děti dobrá a prospěšná věc, ale vždycky je třeba snažit se předem zmenšit četná rizika a nebezpečí, říká dětský psycholog a ředitel Pedagogicko – psychologické poradny v Liberci, Vladimír Píša.

Podle čeho mají rodiče vybírat letní tábor pro své dítě?

Rodiče musejí především vědět, co vlastně jejich dítě chce, co potřebuje, co ho baví a také, jaká je jeho fyzická a psychická kondice. Musí s dítětem mluvit, i když hlavní váha výběru je samozřejmě na rodičích. Hodně důležitý je také věk dítěte. Myslím si, že šestileté dítě nemá cenu na tábor posílat. Za ideální věk považuji 9 let.

Jak rodič zmenší rizika toho, že narazí na problémového pořadatele?

Podstatné je samozřejmě posbírat dostatek informací a nenechat se zlákat pouze reklamou. Důležitá je komunikace s pořadateli táborů, zvláště pokud jede dítě na tábor poprvé. Zkrátka s pořadatelem hodně mluvit a zjišťovat všechny podrobnosti, i zdánlivé maličkosti.

Jaké tábory jsou podle vás ideální?

Takové jsou například ty tábory, které již mají nějakou tradici. Když je několik let bez problémů provozují stejní lidé, je tady určitá záruka, že vše proběhne v pořádku. Spolehlivé jsou také tábory v rámci nějakého kroužku, kdy je letní rekreace vyvrcholením celoroční činnosti. Dítě tedy předem zná vedoucí i ostatní děti.

Na co konkrétně si mají dát rodiče při vybírání tábora pozor?

Varoval bych především před podezřele lacinými a novými tábory. Tyto úžasné nabídky bývají většinou akcemi zlatokopů, kteří chtějí rychle vydělat. Anebo v tom lepším případě v tom není zlý úmysl, ale pouští se do toho třeba parta nadšenců, kterým nedojde, že péče o děti není jednoduchá věc.

Jak je to s návštěvami rodičů?

Dobrý tábor návštěvu dětí umožní. Pokud by tam byl nějaký striktní zákaz, dal bych si velký pozor. Tábory většinou návštěvu spíše pouze nedoporučují, a pak je to na domluvě. Na druhou stranu by se to s návštěvami nemělo přehánět. Dítěti se po návštěvě může začít stýskat dvojnásob.

V okolí nelegálního letního tábora ve Fojtce pobíhaly opuštěné a opilé děti

Děti potulující se po vesnici s lahvemi alkoholu. Na takový dětský tábor, i když trval pouhé dva dny, se jen tak nezapomíná. Od skandálu ve Fojtce na Liberecku, kam se přijelo rekreovat téměř 70 dětí, uplynou v červenci čtyři roky.

Pořadatelem nechvalně proslulého tábora, byl jednadvacetiletý David Tomeš, již dříve trestaný za pohlavní zneužívání a ohrožování mravní výchovy mládeže.

„Na podivnou organizaci dětského tábora upozornili policii obyvatelé Fojtky. Nelíbilo se jim, že se děti potulují po vesnici a že konzumují alkohol,“ informovala tehdy po šokujícím odhalení mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Na základě oznámení provedl majitel rekreačního areálu kontrolu a skutečně u jednoho z nezletilců zjistil požití alkoholického nápoje.

Alkohol byl nejpodstatnějším, avšak zdaleka ne jediným problémem nelegálně provozovaného tábora.

Provozovatel například nezajistil základní péči o zdraví dětí. Jinými slovy, nebyl tam žádný zdravotník, který by zasáhl, kdyby bylo zapotřebí. Takovou osobou může být nejen zdravotní sestra, ale i porodní asistentka nebo člověk, který absolvoval kurs první pomoci.

Hygienici tehdy v táboře našli také mokré a plesnivé lůžkoviny, spací pytle a polštáře. Nakonec udělili Davidu Tomešovi ve správním řízení pokutu ve výši 50 tisíc korun.

Případ podobný Fojtce se podle mluvčí krajské hygienické stanice v Liberci Zuzany Balašové od té doby naštěstí neobjevil.

„Je to ojedinělá věc. V posledních letech jsme žádné podobné vážné problémy nezaznamenali,“ sdělila Deníku Zuzana Balašová.

6.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů SOUSTRUŽNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované vzdělání: vyučení v oboru, Požadovaná praxe: 2 - 5 let v oboru, Další požadavky:, orientace ve výkresové dokumentaci, orientace v technologických postupech obrábění , řidičský průkaz sk. B výhodou, Zaslat životopis e-mailem. V případě zařazení do užšího výběrového řízení budete kontaktování do 3 týdnů od zaslání životopisu. Pracoviště: Sklopan liberec a.s., Zahradní, č.p. 445, 460 01 Liberec 1. Informace: Jaroslava Havlíková, +420 482 429 424,482 429 411.

Management - Management Vedoucí 32 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti správy podniku, administrativních a podpůrných činností jinde neuvedení ŘÍDÍCÍ PRACOVNÍK útvaru údržby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vedoucí technik teamu údržbářů energetiky v Automotive , Společnost Europe Automotive Holding a.s. hledá do svého teamu posilu, v rámci externí údržby strojní energetiky a parního hospodářství., Jedná se o pracoviště na špičkové úrovni, které je vybaveno automatickým monitorovacím systémem provozu zařízení , Požadujeme:, - Mechatronik, maturita výhodou , - Mechanik strojní specialista, znalost obsluhy řídících systémů strojů a zařízení, - Samostatnost, flexibilita, schopnost rychlého rozhodování, analýza problémů, - Kreativitu, schopnost se podílet na modernizaci provozu a rozvoji, - Znalost SAP, práce s PC, - Praxe na stejné nebo podobné pozici minimálně 5let, - Zkušenosti s vedením teamu výhodou, Nabízíme:, - 5 týdnů dovolené, - Telefon a PC, - Pružná pracovní doba, - Pravidelná valorizace platu , - Příspěvek na stravu , - Roční odměna při splnění hospodářských výsledků, - 13. a 14. plat , - Odborná školení a kurzy pro zvýšení kvalifikace a odbornosti, - Parkování v areálu , - Možnost dalšího karierního růstu. Pracoviště: Europe automotive holding a.s.-003, Šrámkova, č.p. 143, 460 10 Liberec 10. Informace: Josef Bureš, +420 722 928 118.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 22 160 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace ODBORNÝ ZAMĚSTNANEC/KYNĚ odboru sociálních věcí Krajského úřadu Libereckého kraje. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PLATOVÉ ZAŘAZENÍ - 12. PLATOVÁ TŘÍDA, MÍSTO VÝKONU PRÁCE - LIBEREC, PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU NEURČITOU , TERMÍN PRO PODÁVÁNÍ PŘIHLÁŠEK - do 6. června 2018, Podrobné podmínky výběrového řízení, výčet dokladů, které je zájemce povinen doložit, a náležitosti písemné přihlášky jsou uveřejněny na Úřední desce Krajského úřadu Libereckého kraje a na internetových stránkách Libereckého kraje www.kraj-lbc.cz v rubrice "Úřední deska" nebo "Volná místa"., Bližší informace lze poskytnout na telefonu 485 226 376 nebo e-mail: irena.docekalova@kraj-lbc.cz. Pracoviště: Liberecký kraj-002 krajský úřad libereckého kraje, U Jezu, č.p. 642, 460 01 Liberec 1. Informace: Irena Dočekalová, +420 485 226 376.

Služby - Služby Ostatní služby 26 000 Kč

Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) ZABEZPEČENÍ KVALITY DODAVATELŮ - SQA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - objednávání, vyžadování a schvalování vzorkování nových nebo stávajících sériových nakupovaných dílů pro vybrané nové projekty podle aktuálních požadavků zákazníků, - spolupráce na dodavatelských auditech a technických revizích u dodavatelů, - spolupráce na hodnocení výsledků dodavatelů a komunikace s dodavateli o těchto výsledcích, - spolupráce na zakládání složek dílu pro nové komponenty, - aktualizace složek dílu na základě modifikací a udržování aktuálního prvního vzorku, - ve spolupráci se vstupní kontrolou aktualizování statutu kontroly v SAP, - spolupráce na kontrolování platnosti všech otevřených odchylek, - podílí se na zajišťování dosažení cílů kvality pro dodavatele, Požadavky:, - zkušenost s procesy zajištění kvality v automobilovém průmyslu, - SŠ s maturitou, - angličtina nebo němčina na pokročilé úrovni, - znalost kvalitativních nástrojů a standardů v automobilovém průmyslu , - dobrá znalost MS Office, - technické myšlení, Nabízíme:, - práce na HPP pro významného dodavatele v Automotive, - místo pracoviště: Hrádek nad Nisou, - nástupní plat odpovídající dané pracovní pozici, - 5 týdnů dovolené, - 13. plat, - jazykové a odborné kurzy, - příspěvky na stravu, - pružná pracovní doba, V případě Vašeho zájmu o pozici prosím pošlete svůj životopis na adresu: Klara.hlavackova@tristone.com. Pracoviště: Tristone flowtech czech republic s.r.o., Oldřichovská, č.p. 698, 463 34 Hrádek nad Nisou. Informace: Klára Hlaváčková, +420 485 251 829.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V seriálu Jak jsme žili v Československu tentokrát připomene činnost libereckých vodních skautů i jejich památnou expedici do dunajské delty.

Jak jsme žili v Československu: Vodní skauti Liberec

Zeleň v obcích. Ilustrační foto.
28

Liberecko se zelená. Na nedostatek zeleně si lidé v kraji nemohou stěžovat

KRÁTCE: Co se děje na Liberecku? Přečtěte si stručný přehled

Liberecko – Karolina Světlá v Podještědském muzeu, odhalení kapličky sv. Huberta na Rozkoši či vzdělávání úředníků v Hejnicích. 

Řidička srazila cyklistu, policie hledá svědky

Frýdlant – Řidička oktávky přehlédla při vyjíždění od domu cyklistu a srazila jej. Policie teď hledá svědky, kteří by pomohli při objasnění nehody.

Netradiční klání. Studenti soutěží s knihovnou z lepenky

Liberec – Jak by mohla vypadat Národní knihovna ČR? 

Na náměstí bude zpívat dvacet základních uměleckých škol

Liberec – 20 základních uměleckých škol z celého Libereckého kraje bude zpívat dnes na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT