Podle statutárního náměstka hejtmana Karla Dolejšího patřil tento areál k Jedličkovu ústavu pro tělesně postiženou mládež, který byl v té době rozpočtovou organizací státu.

Posléze se zřizovatelem Jedličkova ústavu stal Liberecký kraj a stát na něj v červnu 2001 tuto nemovitost včetně několika dalších převedl.

„Hned od počátku se Liberecký kraj snažil areál prodat, protože náklady na opravu byly konstatovány jako značné a byly mimo možnosti kraje. Na přelomu roku 2005 a 2006 byl nalezen kupec, který ale na poslední chvíli od svého záměru ustoupil. V srpnu 2006 se zastupitelstvo usneslo na prodeji formou veřejné dobrovolné dražby“, říká Karel Dolejší.

Stav budovy se rychle zhoršoval

Oproti tomu zástavní věřitel Tomáš Absolon tvrdí, že s krajem vede zdlouhavá jednání od roku 2004.

„Koupil jsem dluh, který byl mimo jiné jištěn touto nemovitostí. Chtěli ji na mě převést, s tím jsem ale nesouhlasil. Před pár lety ji bylo možné ještě zachránit, ale stav se rychle zhoršoval. Než jsme se dohodli a došlo k dražbě, uběhlo hodně času. Konala se letos začátkem ledna.“

Zástavní věřitel nechal ještě před dražbou zhotovit plakát informující o zamýšleném prodeji.

„Plakát jsem tam vyvěsil já, také jsme ve volném čase s několika kolegy trochu uklidili okolí a vyřezali křoví. Pro případné zájemce to lépe vypadá. Po celou dobu byl objekt nezajištěný, přes mé četné připomínky odmítl kraj investovat i do visacího zámku. Po celé dlouhé roky se zdržel jakékoliv údržby,“ dodal Tomáš Absolon.

Pracovnice stavebního úřadu libereckého magistrátu Hana Recová potvrdila přijetí oznámení od policie už v říjnu loňského roku.

„Na jeho základě jsme tehdejšímu majiteli doručili výzvu k zabezpečení stavby,“ upřesnila.

Sousedé: Je to velká škoda

Ani lidé žijící v sousedství si ale nepamatují, kdy byly naposledy na objektu prováděny nějaké udržovací práce.

„Je to obrovská škoda. Bojíme se chodit okolo, je jen otázkou času, kdy se dřevěná kopule zřítí na silnici,“ shodují se Monika Schürrerová s Janem Fialou, který se o možnost koupě také zajímal.

„Před pěti lety jsem se ptal v Jedličkově ústavu, jestli by nebylo možné dům koupit. Řekli mi, že se prodávat nebude,“ říká Jan Fiala z Kateřinek. Byl také očitým svědkem pádu části střechy do vozovky.

Budova tak rychle spěla k svému zániku. Přesto se podařilo z prodeje veřejnou dražbou získat zhruba jeden a půl milionu, ze kterých jeden milion šel na účet věřitele a půl milionu pak Libereckému kraji.

Objekt získal nový majitel, který je nyní za stav a případné ohrožení odpovědný. Do dnešního dne se ale v okolí domu nic neděje.

Podle slov Vítězslava Hoffmanna z 1. Dražební, s. r. o. si už nikdo netroufne plakát s informací o dražbě sundat, protože statika budovy je příliš narušená.

„Obáváme se, že se dům může každou chvíli zřítit,“ shodují se všichni, kteří žijí v sousedství.

„Raději vždy rychle projdeme po druhé straně vozovky“, dodal Jan Fiala.