„Vadí nám především to, že nové zpracování může být spojeno se změnami, které zastupitelstvo vůbec nemusí zaregistrovat,“ uvedl hlavní výtku klubu zastupitelů SOS pro Liberec Jiří Šolc. Územní plán patří přitom mezi nejzávažnější dokumenty. Setká se s ním každý, kdo chce stavět. Díky němu pak lze pohlídat, aby vedle vesnické usedlosti nevyrostl věžák či aby mezi vilkama nevznikla továrna.
„Zastupitelstvo na každém jednání schvaluje třicet až čtyřicet podnětů k jeho změnám a i jen to se dá s s maximálním vypětím sil zkontrolovat,“ zdůraznil Jiří Šolc. U tvorby nového se pak bojí, že by jeho zpracovatel mohl podlehnout tlaku různých zájmových skupin, kontrola je pak téměř nemožná. „Změn může být najednou i šest set,“ uvedl zastupitel.
Podle SOS pro Liberec by bylo průhlednější a levnější provést pouze aktualizaci současného dokumentu. Vládnoucí koalice chce naopak využít evropských peněz na vytvoření nového. Jeho cena se pohybuje kolem 20 milionů korun.
Náměstek pro rozvoj tvrdí opak. „Současný stav je nepřehledný. Změny jsou špatně dohledatelné,“ konstatoval Ivo Palouš. Podle něj bude nový dokument vycházet z padesáti až sedmdesáti procenty ze stávajích dat. Politické vedení pak bude rozhodovat, kterým směrem se bude město rozvíjet.
Vedení města nesouhlasí ani s námitkou, že by mohlo dojít k ovlivňování. „Zastupitelstvo o novém územním plánubude rozhodovat třikrát, třikrát proběhne i veřejná debata,“ připomněl náměstek. Složitost dokumentu však nepopírá.