Za vrácení do původního stavu by město zaplatilo až patnáct milionů korun. Peníze chce získat od státu, případně z Evropské unie.

„S žádostí o pomoc jsme už oslovili ministrestvo životního prostředí,“ uvedl starosta Hrádku Martin Půta.

Po asanaci půdy chce město pozemky uvolnit pro výstavbu rodinných domů.

K úniku jedů už nedochází

V současné době sídlí v areálu firma Kortan, s.r.o. Ta zde vyrábí přípravky pro stavební průmysl. Část také využívá jako sběrnu kovového šrotu.

Podle jednatele Kortanu Vladislava Bíma v současné době už k žádnému úniku škodlivin nedochází.

„Nezabýváme se chemickou výrobou. Znečišťování půdy navíc zamezil už podnik Tanex, který zde před námi sídlil,“ sdělil Vladislav Bím.

Aby mohlo město pozemky vyčistit, chce Kortan přestěhovat do nové průmyslové zóny, která vzniká severně od Hrádku.

„S přesunem jedině souhlasíme. Máme tu zbytečně nevyužité budovy, které chátrají,“ dodal jednatel společnosti Kortan Vladislav Bím.

Lidé chtějí mít konečně klid

S odstraněním ekologické zátěže a přestěhováním Kortanu jednoznačně souhlasí okolní obyvatelé.

„Před revolucí nás obtěžoval nesnesitelný záchach čpavku, dnes je tu pro změnu hrozný hluk z kovošrotu. Rádi bychom se dočkali konečně klidu,“ shodlo se několik starousedlíků.

Lidé v okolí bývalé chemičky nemohou používat vodu ze studní. „Má divnou chuť, raději s ní jen zalévám. Naštěstí je v celé čtvrti vodovod,“ řekl Josef Petráček z Hrádku.

Jak uvedl hrádecký starosta Martin Půta, půda pod bývalou chemičkou obsahuje vyšší množství formaldehydu a chromu.

Podle hygieniků jsou pro lidský organismus nejvíce nebezpečné sloučeniny šestimocného chromu.

„Ten je karcinogenní a může způsobit rakovinu. Šestimocný chrom je také dobře rozpustný ve vodě,“ uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Půdu znečišťuje chemická výroba téměř 130 let. Od konce 19. století se na pozemku na jižním okraji Hrádku vystřídalo několik fabrik se zaměřením na výrobu kyselin nebo přípravků na vydělávání kůže. Do země se tak dostalo velké množství škodlivých látek.