Když se zástupce společnosti zeptal na termín, sdělil mu úředník, že řízení již proběhlo a podle Zásad postupů při privatizaci nemovitostí termín vyvěsí v den uzávěrky. Ve zmíněném dokumentu však žádná tato formule neexistuje.

„Nerozumím tomu. Zajímalo by mne, kolik lidí se ocitá v podobné situaci, jako naše firma,“ uvedl jednatel čáslavské Realitní a investiční společnosti Miroslav Bartůněk. V současnosti již nechce mít s Libercem nic společného. „Zkušenosti jsou v každém městě jiné. Tady dobrá nebyla,“ konstatoval Bartůněk. Na otázku, jestli má podezření, že se mohlo jednat o korupci, přitakal.

Na odboru privatizačních projektů liberecké radnice se domnívají, že k pochybení nedošlo. „Pan Bartůněk si nepřečetl podmínky výběrového řízení, tam stojí, jak se o termínu dozví,“ tvrdil Čeněk Svoboda z odboru ekonomiky, který je úředníkům, prodávajícím majetek města, nadřízený.

Radnice privatizaci prošetří

Vedení Liberce zatím nechce vyvozovat závěry. „S případem se musím nejprve blíže seznámit. Pokud by se opomenutí prokázalo, muselo by se výběrové řízení konat znovu. Úředník by pak byl potrestaný svým nadřízeným,“ sdělil statutární zástupce primátora Ivo Palouš. Kontrolu postupu výběrového řízení přislíbil také primátor Liberce Jiří Kittner.

Na nesrovnalosti v postupu liberecké radnice upozorňuje i Transparency International. Podle ní se má firma dále bránit. „Do rozhodnutí úřadu by pak nikdo neměl s pozemky nakládat a s největší pravděpodobností by bylo toto výběrové řízení zrušeno,“ informovala ředitelka Transparency International Adriana Krnáčová.

I pokud se prokáže, že úředníci pochybili, značné tresty je nečekají. Výpověď mohou obdržet jen v případě, že dopad jejich rozhodnutí má závažné následky.