Převzetí splácení úvěru schválili i krajští zastupitelé na svém zasedání v úterý 29. května.

Nemocnice si vzala úvěr ve výši 193 milionů korun na kompletní rekonstrukci stravovacího provozu před dvěma lety. Část již splatila. Libereckému kraji nyní zbývá po převodu doplatit zhruba 120 milionů.

Splácení úvěru rozpočet neohrozí

Podle statutárního náměstka hejtmana Karla Dolejšího nebude mít splácení úvěru na hospodaření kraje žádný dopad.

„Už před čtyřmi lety se kraj zavázal poskytovat nemocnici ročně 25 milionů korun. Z těchto peněz později hradila nemocnice úvěr. Finančně se tedy pro nás nic nezmění,“ řekl náměstek.

Nemocnice dokončila modernizaci stravovacího provozu v září loňského roku. Náklady se tehdy vyšplhaly na 210 milionů korun.

Rekonstrukci si vyžádaly nejen přísnější evropské normy, ale i technická zastaralost celého stravovacího systému. Nedostačovala kapacita a jídla se musela složitě rozvážet do jednotlivých pavilonů v termonádobách.

Později v lednu letošního roku otevřel v budově stravovacího provozu i bufet. Ten slouží nejen pacientům a zaměstnancům, ale i široké veřejnosti.

„Můžou si vybrat mezi pěti teplými pokrmy, přičemž jeden je vždy vegetariánský a dva minutkové. Součástí každodenní nabídky je salátový bar, teplé i studené nápoje a moučníky,“ uvedla tisková mluvčí Krajské nemocnice v Liberci Alexandra Bednárková.

Krajská nemocnice v Liberci se loni propadla do ztráty zhruba šestatřiceti milionů korun. Kvůli zvyšujícímu se deficitu odstoupil koncem letošního dubna z funkce ředitele Radko Janoušek.

Od počátku května ho vystřídala někdejší ekonomická náměstkyně Miloslava Tanečková. Ta setrvá ve své funkci do 30. září 2007.