„Nejvyšší množství energie jsme zatím vyrobili 1. května. Solární panely dodaly do sítě 440 kilowatthodin,“ uvedl Jaroslav Zámečník.

Elektrárna podle něj zatím splňuje všechna očekávání. V dubnu získala ze slunce 9,2 megawatthodin, přesto, že původně se počítalo pouze s šesti megawatthodinami.

„Předpokládáme, že za květen dodáme do sítě zhruba stejné množství energie,“ uvedl Jaroslav Zámečník.

Od října minulého roku, kdy elektrárna spustila provoz, se do Hrádku na výrobu zelené energie jezdí dívat skupinky lidí.

„Především jsou to zájemci o podobné investice. Přicházejí ale i laici a studenti. Jedním z nejčastěji dotazovaných témat je ekonomika provozu,“ sdělil Vít Štrupl, zástupce ředitelky Základní školy T. G. Masaryka, na jejíž střeše je elektrárna naistalována.

Solární systém využívá škola i při výuce. „Žáci mají v rámci hodin fyziky jedinečnou možnost sledovat na měřičích, jak elektrárna funguje,“ doplnil Vít Štrupl.

Hrádecká elektrárna pracuje s výkonem 61 kilowattů. Při spuštění byla největší v Česku. Letos v lednu ji ale předběhla s desetinásobným výkonem sluneční elektrárna v Bušanovicích na Prachaticku.

„Panely dodávají kromě nocí energii po celý rok, i když je zataženo,“ uvedl již dříve Vladimír Haška, jednatel společnosti Nulembo, která panely do Hrádku dodala.

Hlavním cílem projektu je demonstrovat veřejnosti a jiným městům význam výroby elektřiny ze slunečního záření. Mimo to elektrárna zásobuje energií zhruba dvacet okolních domácností, včetně školy a pošty.