„Žádná jednání ohledně výstavby centra v poslední době neproběhla,“ informoval o současném stavu plánovaného frýdlantského obchodního centra starosta Dan Ramzer. Investor stavby, společnost Optiminvest, přitom již v březnu podal na kraj žádost o posouzení dopadu na životní prostředí. Tu koncem dubna stáhl.

„Mám takový pocit, že nás ve Frýdlantě nechtějí. Podmínky, které nám dali, jsou pro nás nesplnitelné,“ uvedl místopředseda představenstva Optiminvestu Petr Kordulík.

V původních záměrech mělo dojít k demolici stávajícího areálu, ve kterém sídlí společnost Colonial–fruct DPU, a výstavbě dvoupodlažního komplexu.

Proti se postavili hlavně památkáři. Nejen, že upozorňovali na blízkost moderní stavby u historického náměstí, ale připomínali i cennost továrních budov.

Investor plánoval obchody i bowling

Investor nechtěl stěhovat svůj projekt do třípatrových továrních hal. Ty podle něj neodpovídají stávajícím požadavkům na obchodní či jiné prostory.

„Součástí projektu měla být rekonstrukce části ulice Hejnická i autobusového nádraží,“ popisoval odvržené plány projektant areálu Jakub Čapek. „V prvním patře měla vzniknout velkoprodejna, ve druhém se počítalo s obchůdky, bowlingem či knihovnou,“ pokračoval projektant. V této podobě je však výstavba již nemyslitelná.

Investor ovšem případ jako uzavřený nevidí. „Pokud by chtěli do budoucna spolupracovat, jsem ochoten jednat,“ tvrdil Petr Kondelík. Domnívá se, že město přece jen na bourání továrny změní názor.

Stavba od začátku rozdělila město na dva tábory. Někteří by ještě jeden supermarket v sedmitisícovém městě přivítali. Podnikatelé se ale bojí, že by pro ně tato konkurence mohla být likvidující.

Proti vzniku marketu dokonce sepisovali petici. Očekávali, že by tak přišlo o zaměstnání více jek dvě stě lidí, což by bylo pro oblast s největší nezaměstnaností v libereckém regionu zničující.