„Pustili jsme se proto do netradičního náboru žáků. Potřebovali jsme jich sehnat patnáct a podařilo se. Jsou to děti z Liberce, Lvové a Jablonného. Většinou tu mají příbuzné,“ uvedla ředitelka školy Lenka Matuszná.

Na školu tak v září nastoupí 65 dětí. To je minimum, které musí školy podle vyhlášky ministerstva splňovat, aby mohly fungovat na dvou stupních.

Škola přesto bude muset požádat obecní úřad o výjimku. O jejím udělení rozhodnou zastupitelé nejspíš v červnu.

„Bez druhého stupně by byla škola pro obec jistě levnější. Věřím však, že zastupitelé výjimku schválí, když už rozhodli o mimořádných příspěvcích pro rodiče,“ řekl místostarosta Rynoltic Miloš Sehnal.

Oddechli si nejen děti, kteří by museli dojíždět do jiné školy, ale hlavně učitelé.

„Nebylo to snadné. Navštěvovali jsme rodiny s dětmi a vysvětlovali jim naši situaci,“ sdělila učitelka Hana Mandíková.

POKRAČOVÁNÍ

Obec nakupovala žáky za deset tisíc

Netradiční řešení pomohlo rynoltické základní škole udržet druhý stupeň. Chybělo jí patnáct žáků. Obec se proto rozhodla vyplatit deset tisíc korun každému rodiči, který na školu přihlásí své dítě.

Z takového kroku ale nejsou nadšeni ředitelé škol v okolních obcích. S nedostatkem dětí ve třídách se potýkají také. Přetahování o žáky se jim nelíbí.

„Několik dětí od nás do Rynoltic nejspíš přejde. Ohrozit by nás to ale nemělo. Většinou jde o děti ze sociálně slabých rodin,“ řekl ředitel základní školy v Jablonném v Podještědí Jindřich Dráb.

„Čím méně máme žáků, tím méně peněz od kraje dostáváme a platy učitelů a dalších zaměstnanců školy jsou menší. Je to pro nás nepříjemné,“ dodal Jindřich Dráb.

Podle ředitelky školy v Rynolticích Lenky Matuszné byl ale „nákup“ žáků jedinou možností.

V září by už totiž druhý stupeň nemohla otevřít a školu by muselo opustit nejméně pět učitelů. Aby se vyhnula stejným potížím v příštích letech, chystá se ředitelka školu dostat do povědomí lidí.

„Specializujeme se na žáky s poruchou učení a na děti, kteří se těžce začleňují do kolektivu. Zaměřujeme se také na mediální výchovu,“ uvedla ředitelka.

S vážným nedostatkem dětí se potýká více vesnických škol na Liberecku. O čtyři žáky méně, než je limit, mají v Bílém Kostele nad Nisou.

„Obec musí přitom chybějící počet žáků dotovat. Snažíme se udržet. Rodiče mají naštěstí naši školu rádi. Váží si vstřícného přístupu pedagogů k dětem,“ uvedla ředitelka zdejší základní školy Anna Šmídová.