Padesát sportovních a profesionálních psovodů od Aše až po Ostravu soutěžilo o uplynulém víkendu s nejrůznějšími plemeny, aby v mnoha disciplínách předvedli nejen schopnost ochránit svého páníčka či paničku, ale také jak jsou ovladatelní.

A nejen to. Většina soutěžících chodila běžně se psy do restaurací kolem jezera aniž by se obávala, že pes na někoho zaútočí.

„Nebezpeční jsou nevycvičení psi. Nejen že neposlouchají svoje majitele, ale jejich reakce jsou nepředvídatelné. Na rozdíl od toho například vycvičený německý ovčák musí být jak psem do rodiny a společnosti, tak pro sport nebo službu. A podobně to platí pro ostatní plemena, která se na závodu předvedla,“ uvedl soutěžící Jiří Novotný.

Je asi tím nejpovolanějším k takovému prohlášení, neboť jako bývalý šéf policejní kynologie a dnes úspěšný chovatel a výcvikář připravil stovky psů a jejich páníčků k pohodovému soužití.

Pro přihlížející na Kristýně byly asi největším zážitkem výkony v zadržení figuranta, který se nacházel na severním břehu jezera, přičemž psi se k zákroku vypouštěli z opačného břehu.

Někteří se sice zkusili dostat se k pachateli nejkratší cestou přes vodu, ale většina psů okamžitě vyhodnotila, že nejrychleji se k pachateli dostanou během po pláži, a tak v několika desítkách vteřin uběhli 400 metrů.

Nejúspěšnějším psem obranářského závodu se stal německý ovčák Hon mělnického policisty Romana Šonského. Fenka stejného plemena obsadila druhé místo spolu s Veronikou Rochlovou z pražského Tartu a třetí místo patřilo Martinu Kropáčkovi a jeho belgickému ovčákovi Asso z jednotky ochrany Letiště Praha.

Závod pořádala, jako tradičně, grabštejnská posádka, ve spolupráci s městem Hrádek nad Nisou.