„Naštěstí jsme v tomto roce zatím nemuseli řešit žádný vyloženě dramatický případ týrání. Všechny případy se daly napravit a žádné zvíře nezemřelo,“ informovala Božena Kušnieriková z Krajské veterinární správy v Liberci.

Lidé jsou mnohdy bezcitní

O případy, ve kterých se lidé chovali ke zvířeti bezcitně, však v průběhu prvních měsíců tohoto roku nouze nebyla.

„Nedávno jsme zachránili dobrmana, který byl přivázaný ke kanálu u frýdlantského Penny marketu. Byl v zoufalém stavu, jen se potácel. Byl doslova jako chodící kostra,“ uvedla Dagmar Nedbalová, která provozuje se svým manželem útulek Azyl pes ve Frýdlantě.

Další případ jmenuje Martina Škodová z libereckého Městského útulku pro zvířata. „Před pár měsíci se k nám dostali dva zubožení psi – vlčák a doga. Byli silně podvyživení,“ uvedla.

Naštěstí zatím letos nedošlo k tak hrůznému a zavrženíhodnému činu, jaký se stal na konci loňského roku v Poustce na Frýdlantsku, kde místní příslušník cizinecké policie zmlátil ocelovou tyčí a poté uškrtil bezbranné štěně. To vše navíc před svědky.

Novela zákona pomůže

Ochránci zvířat a majitelé útulků si stěžují na pomalé řešení při nahlášení případu týrání. To by se mělo změnit s novelou zákona o týrání zvířat, která by měla vejít v platnost v červenci. Zajišťovala by především větší kompetence pro veterinární inspektory a tím i rychlejší a účinnější vyřešení případů.

„Inspektoři by mohli urychlit proces odnětí zvířete majiteli při špatném zacházení,“ sdělila Božena Kušnieriková. Všichni zainteresovaní se shodují, že zdlouhavý byrokratický proces je v současné době značným problémem při snaze zachránit zvíře.

„Funguje to tak, že než vše vyřídí, je už pozdě. Zákon by mohl pomoci,“ dodala Dagmar Nedbalová.

Na Liberecku řešila veterinární správa v tomto roce celkem 11 podnětů k šetření. Osm z nich se týkalo zájmových zvířat, většinou psů, zbylé tři zvířat hospodářských. Třikrát až čtyřikrát více bylo případů, které byly nahlášeny, ale ukázaly se jako neopodstatněné.