„Je to celkem nečekaný problém. Vakcínu pro dospělé už u nás nepořídíte,“ informovala Eva Vilémová z liberecké lékárny U Muzea. Podobně zněla odpověď od většiny provozovatelů lékáren v Liberci.

Ty lékárny, které vakcínu na skladě ještě stále mají, musí prioritně naočkovat obyvatele, kteří již podstoupili aplikaci první ze série tří dávek.

Jedinou jistotou pro zájemce o vakcínu je v tuto chvíli zdravotní ústav. Ten však také upřednostňuje rozočkované, popřípadě rizikové klienty.

„Vakcínu zatím máme, ale situace rozhodně není růžová. Měla by se stabilizovat v průběhu června,“ informovala Jana Šplechtová ze Zdravotního ústavu v Liberci.

Její slova potvrzuje i Česká lékařská komora.

„Přes zvýšené dodávky do České republiky se do června 2007 nepodaří uspokojit zvýšený zájem obyvatel o očkování proti klíšťové encefalitidě,“ uvedla tisková mluvčí České lékařské komory Leona Štěpková.

Skutečně enormní zájem o očkování potvrzuje i statistika.

Jen v období od ledna do března letošního roku bylo do České republiky dodáno stejné množství vakcín jako za celý minulý rok.

Na začátku června by měli výrobci léčiv dovést do České republiky téměř 75 tisíc vakcín pro dospělé a 30 tisíc vakcín pro děti.