„V této době o možných variantách hovoříme na úrovni představensta. Pro akcionáře předložíme materiál ke konci tohoto roku, nejdéle však v prvním čtvrtletí roku příštího,“ uvedl předseda představenstva společnosti Liberecké výstavní trhy Michael Dufek. Ve hře jsou podle něj stále tři řešení – přestěhování, zánik i výstavba nového areálu.

Do 30. května příštího roku jsou aktivity pevně na smlouvané. Nájemní smlouva končí společnosti 30. května 2008. „Vedení společnosti se přiklání k variantě, že by se LVT měly zachovat. Já jsem ale v tomto ohledu skeptický,“ uvedl primátor Liberce Jiří Kittner.

O dalším pokračování rozhodne kromě vůle představitelů Liberce i rychlost úřadu Libereckého kraje ve stavbě nového Centra vzdělanosti Libereckého kraje. Pokud by se krajskému úřadu nepodařilo získat dostatek financí, situace LVT by se rázem změnila.

„Jednali bychom o prodloužení smlouvy, abychom mohli dále vykonávat výstavní činnost,“ připustil Dufek.

Kraj ale na termínech zahájení prací trvá. „Stavět se začne v roce 2008,“ sdělil mluvčí krajského úřadu Jiří Langer. Obavy nemá ani ze získání potřebných financí. „Jsou tu předpoklady pro žádosti v rámci první výzvy o podporu projektu z Regionálního operačního programu,“ konstatoval Langer.

Na možné ukončení výstavní tradice v Liberci pohlíží s lítostí Okresní hospodářská komora. „Město nenašlo vhodnou koncepci. Výstavnictví po revoluci bylo spíše živelné,“ komentovala stav tradičního libereckého odvětví ředitelka organizace, zastupující zájmy podnikatelů, Eva Březíková. Dále upozornila, že nebylo využito know how proslulé společnosti.

Alternativu pak nenaskýtá ani jablonecké Eurocentrum. I když výstavní tradice zde úspěšně pokračuje v rekonstruované budově, prostorově jsou oba areály nepoměřitelné