Kompletní počítačové vybavení věnovala dětem společnost HP a nadace Happy Hearts Petry Němcové ve spolupráci s nadací Terezy Maxové.

„Chceme, aby tyto děti měly větší možnost vzdělání a aby se nebály komunikovat. Díky počítačům se mohou spojit s dětmi z celého světa a učit se tak cizí jazyky,“ řekla včera při slavnostním předání Tereza Maxová.

Nadace si vybrala domov ve Frýdlantu díky projektu, který zde běží druhým rokem. „Učíme naše děti angličtinu zábavnou formou,“ uvedl ředitel domova Tomáš Kahan.

Ve frýdlantském domově žije 32 dětí, které jsou rozděleny do čtyř takzvaných rodin. Každá rodina dostala jeden notebook s bohatým příslušenstvím a výukovými programy.

„Kromě toho jsme vybavili jednu učebnu výkonným počítačem. Součástí toho všeho je připojení na internet, který bude mít domov na tři roky bezplatně,“ uvedl Petr Trešl, marketingový manager HP pro Českou republiku.

Projekt podle něj funguje celosvětově. V Česku se do něj zapojil kromě Frýdlantu i Dětský domov v Ústí nad Labem. Rozšířit se má dále převážně do rozvojových zemí.

„Hlavní myšlenkou je propojit vybrané školy, případně dětské domovy pomocí internetu, aby spolu mohli komunikovat,“ dodal Petr Trešl.

Tereza Maxová: Chci zavřít poslední dětský domov

Úspěšná topmodelka a tvář mnoha kosmetických značek Tereza Maxová založila v roce 1997 nadaci, která pomáhá dětem ve více než dvou stech dětských domovech, kojeneckých ústavech a dětských centrech v České republice. Pod patronátem má více než šestnáct tisíc dětí. V pondělí 21. května se ve frýdlantském dětském domově podílela na předání počítačového vybavení, které dětem pomůže v aktivní výuce angličtiny.

Co vás vedlo k založení vlastní nadace?

Založení nadace bylo vyloženě spontánní. Rozhodla jsem se k tomu poté, co jsem před deseti lety navštívila pražský kojenecký ústav. Přišlo mi šokující, že u nás tolik dětí nevyrůstá v rodině. Počátky byly těžké, o nadační činnosti jsem nevědela nic. Trávila jsem spoustu času v dětských domovech, kde jsem zjišťovala, co těm dětem opravdu nejvíce chybí.

Kde sháníte peníze?

Zpočátku jsme začínali především materiální pomocí. Dětské domovy byly tehdy v úplně jiném stavu než dnes. Nyní máme hodně dárců, kteří nás již sami oslovují. Vždy si spolu vyjasníme, kam peníze poputují a jak pomohou. Během deseti let jsme přerozdělili již kolem 160 milionů korun.

Jakým způsobem dětem nadace pomáhá?

Chceme, aby děti z dětských domovů měly pevnější základ do života. Chceme je motivovat, zvýšit jim sebevědomí a v neposlední řadě jim ukázat a usnadnit cestu ke vzdělání.

Jaké nyní připravujete projekty?

Plánujeme oslovit neziskové organizace a formou grantů peníze přerozdělovat tam, kam jsou potřeba.

Máte v plánu s nadací pomáhat i v zahraničí?

Zatím ne. V Čechách máme problémů dost. Ideální stav nastane, až nebudou potřeba dětské domovy. V České republice je v rámci Evropy umístěno v ústavní péči nejvíce dětí. To je smutné prvenství, které se snažíme změnit.

Jak vidíte do budoucna spolupráci s Petrou Němcovou?

Určitě chci ve spolupráci s její nadací pokračovat. Jdeme za stejným cílem. Je to pro mě nová zkušenost.

Ve Frýdlantu jste předala dětem z dětského domova počítače v rámci nového projektu. O co přesně se jedná?

Projekt, který jsme nyní rozjeli, si klade za cíl naučit děti komunikovat. Díky internetu si mohou v angličtině popovídat s dětmi z celého světa.