Představit se na něj přijelo několik včelařů, kteří veřejnosti předvedli ukázky včelaření, produkty z medu nebo technické vybavení pro chovatele.

„Víme, že v posledním období se stavy včelstev snižují. Touto akcí chceme podpořit organizace sdružující včelaře a ukázat zejména mladým zájemcům, že chov včel je krásná, i když náročná záliba,“ uvedl náměstek hejtmana pro zemědělství Radim Zika.

Chovatelé si pro návštěvníky připravili také odborné přednášky.

Lidem mimo jiné ukázali, jak mají včely rozdělenou práci, kam klade matka vajíčka, jak se z nektaru utvoří med, z čeho se včelí úl skládá nebo kolik včel ho obývá.

„V jednom úlu je přes sezonu tak čtyřicet až šedesát tisíc včel. V zimě je to pouze zhruba deset tisíc kusů,“ řekl včelař Jiří Žáček z Raspenavy.

Konec včelařů v Čechách?

Podle Jiřího Žáčka se mladí lidé o včelařství sice zajímají, ale málokdo se dnes pustí do chovu vlastního včelstva. „Pro mladé už není včelařství tak výnosné,“ řekl.

Ke včelaření ho přivedl už v dětství jeho otec. „Zpočátku jsem to bral jako klasickou výpomoc v rodině, ale poté, co otec zemřel, jsem se rozhodl pokračovat v jeho chovu. Sehnal jsem si potřebnou literaturu a vstoupil do místní organizace,“ popsal své začátky Jiří Žáček.

V okresní organizaci včelařů působil jako předseda 35 let. Nyní je již 5. rokem členem ústředního výboru Českého svazu včelařů.