„Už jsem kontaktovala strážníky i úřady. Přehazují si mne mezi sebou, nikdo s tím nechce nic dělat,“ uvedla sousedka nechtěné skládky. „Každého úřady honí, aby za popelnici platil a zde nezakročí,“ konstatovala žena, která si nepřála být jmenována z důvodu strachu ze msty. Její jméno redakce zná.

Úřady začaly nepořádek řešit

Město o problému ví. „Bydlí zde víc lidí, než je v domě hlášeno. Odpadní nádoby by jinak stačily,“ uvedl mluvčí liberecké radnice Martin Korych. Podle příslušného odboru se odpad od domu pravidelně odváží. „Problém budeme řešit ve spolupráci s odborem životního prostředí a městskými strážníky,“ sdělil mluvčí.

Majitel se činů nájemníků zříká

„Nevím jestli mají či nemají popelnice, to si musí vymoci samo město. Odpad by si měli řešit občané a nikoli já,“ řekl majitel domu Pavel Klesal. Zdůraznil, že odpad, který se v současnosti povaluje vedle domu není od nynějších nájemníků, ale že se jedná o věci z půdy.

Že hromada nejrůznějších předmětů skutečně patřila bývalým obyvatelům a se současnými nemá co dočinění potvrdili i nájemníci. „Říká se, že by se to mělo odvézt,“ tvrdila místní dívka. Problematiku přeplněného domu a nedostatku kontejnerů však tento svoz neřeší.

Místo budou hlídat strážníci

„Zprvu se snažíme lidi přesvědčit, aby odpad sami uklidili, většinou se to podaří,“ popisuje běžný postup městské policie v těchto případech ředitel libereckých strážníků Čestmír Hřebík. Podobné skládky u domů, kde bydlí sociálně slabší spoluobčané, však podle něj nejsou výjimkou.

„Pokud nás vyzve úřad, tak místo přibližně měsíc monitorujeme, pořizujeme dokumentační fotografie a sepisujeme výpovědi a stížnosti sousedů. Vše pak předáváme úřadům činným ve správním řízení,“ doplnil ředitel městské policie. Pokuty v tomto ohledu však mají malou úspěčnost.