Jak uvedl náměstek hejtmana Radim Zika, mezi deset nejlepších se tento rok probojovaly Albrechtice v Jizerských horách, Horní Branná, Hrádek nad Nisou, Jilemnice, Josefův Důl, Kořenov, Nový Bor, Prysk, Turnov a Železný Brod.
Do projektu třídění odpadů se v kraji zapojilo celkem 210 z 215 obcí. Bez kontejnerů na separovaný odpad jsou podle Ziky jen v těch nejmenších vesnicích, které mají dohromady méně než 800 obyvatel.

„Obyvatelé Libereckého kraje vloni vytřídili o třetinu více odpadů než v roce 2005. Je to nejvyšší meziroční nárůst mezi kraji. Na osobu se loni v kraji vytřídilo 33,69 kilogramu papíru, skla a plastů, rok před tím to bylo 25,39 kilogramu. Větší množství odpadu na osobu loni vytřídili jen obyvatelé Prahy a Plzeňského kraje,“ zdůraznil náměstek libereckého hejtmana pro životní prostředí Radim Zika.

Vloni získalo Zlatou popelnici město Turnov. Druhé místo v soutěži obsadila obec Prysk, třetí Jablonec nad Nisou. Čtvrtý nejlepší byl v třídění odpadů Železný Brod a na pátém místě se umístila Jilemnice.

Liberecký kraj se na podporu sběru a třídění odpadů zaměřuje od roku 2004. Podle původních záměrů měl v roce 2008 každý občan vytřídit ročně 30 kilogramů papíru, plastů a skla.

“Tuto hranici se nám podařilo překonat s dvouletým předstihem, rozhodně to ale neznamená, že bychom měli být spokojeni,“ řekl Zika. Je podle něho ještě co zlepšovat, i když se počet kontejnerů v kraji za poslední tři roky zvýšil více než dvojnásobně, a lidé tak mají možnost odevzdat odpad do téměř 6000 kontejnerů.

Přibývá kontejnerů na bílé sklo a také se stále častěji třídí krabice od nápojů či směsné plasty, jako jsou kelímky od jogurtů či plastové sáčky a tašky.

Ve spolupráci se společností EKO-KOM letos kraj do dalšího zlepšení třídění odpadů investuje tři miliony korun, z toho 1,26 milionu je určeno na nákup dalších více než 200 kontejnerů.