Každý rok rozdají dobrovolníci během jednoho květnového dne tisíce žlutých květů měsíčku lékařského. Položili jsme několik otázek předsedkyni SOP Marii Plischkové.

Jaké jsou cíle letošní sbírky?

Převážně chceme prostřednictvím letáků preventivně působit na širokou veřejnost. Letos se sbírka zaměřila právě na prevenci a rodinu. Naším společným cílem je, aby rodiče vedli své děti k rozumnému životnímu stylu, pohybu, vyvážené stravě, aby chodili na preventivní prohlídky. Lidé velmi často umírají na rakovinu proto, že chodí k lékaři pozdě. Bojí se jít na prohlídku, mají strach z diagnózy. Nastal čas slovo rakovina oddémonizovat.

Kam poputuje výtěžek ze sbírky?

Peníze z celé republiky se sečtou a rozdělí. Použijí se zejména na nákup onkologických přístrojů, na výzkum, na zlepšení kvality života pacienta s rakovinou, rekondiční pobyty i prevenci. Vloni se jen v Liberci vybralo přes 257 tisíc korun. V celé republice se pak vybralo 11 635 065 korun.

Kde všude sbírka probíhala?

Na Liberecku probíhala sbírka v Liberci, Českém Dubu a Raspenavě. Do ulic vyrazili žáci a studenti ze čtrnácti základních a středních škol. Každým rokem rozdáváme stále více žlutých květin. Letos se jich nechalo pro Liberecko vyrobit 14 700.