„Do konce roku bychom chtěli začít demolovat problémové objekty, které kazí image Liberce,“ uvedl Jaroslav Čech, vedoucí technické správy veřejného majetku. Konkrétně se podle něj jedná například o zchátralé domy v lokalitě naproti České besedě, nebo starou budovu vedle LDN v Jablonecké ulici.

Nejhorší je Sokolská ulice

Největším problémem, který v současné době liberecký magistrát řeší, se týká souboru objektů v Sokolské ulici naproti restauraci Ambiente. Tyto zchátralé objekty se nacházejí hned vedle hlavní silnice u příjezdu do centra Liberce a jsou tím pádem mnohem více na očích.

„Situace v Sokolské je ale poněkud komplikovanější, protože v něm jeden nájemce stále využívá byt,“ informoval Jaroslav Čech s tím, že se problémem v tuto chvíli zabývá odbor sociální péče. „Ostatní objekty analyzujeme a řešíme, co s nimi bude,“ dodal Jaroslav Čech.

V domech hrozí nebezpečí

Důvodem pro řešení problému je nejen estetická stránka zchátralých objektů, ale především jejich potenciální nebezpečí pro okolí. V opuštěných domech dochází poměrně často k požárům, které stále více poškozují jejich statiku. A tak je jen otázkou času, kdy se stane neštěstí.

„Požáry vznikají v důsledku nepovolených vstupů. Týká se to hlavně bezdomovců, kteří v domech běžně vypalují kabely,“ sdělil Deníku Jaromír Lebeda z libereckého hasičského záchranného sboru. V objektech dochází rovněž k rozebírání konstrukcí.

V rámci řešení tohoto problému se vytipované objekty podle Jaroslava Čecha rozdělí do tří skupin. Některé se zdemolují, u některých se urychlí privatizace, některé se po provedení drobných rekonstrukcí budou moci dále využívat.