Město chce využít evropských peněz. Při možném neúspěchu se bude stavět z vlastních prostředků.

„Rozhodli jsme se přiklonit k variantě, která vyřeší i parkování v okolí,“ uvedl liberecký primátor Jiří Kittner. Právě na ní bude následně zpracována předběžná studie proveditelnosti.

„Chtěli bychom tento projekt předložit ještě letos, pravděpodobně to však již nestihneme,“ konstatoval primátor.

Mysleli na parkování

Rada města vybírala hned ze tří možností. První navrhovala vybudovat arboretum bez ostatních staveb, druhá počítala i s novými objekty a třetí řešila místo jako celek. Kde budou parkoviště stát zatím dáno není. „Vybere se ze tří nabízených,“ doplnil mluvčí radnice Martin Korych.

Nápad přetvořit neudržované houští v místo procházek a relaxace pochází od ředitele botanické zahrady Miloslava Studničky.

„Zdálo se mi to jako dobrý nápad. Seznámil jsem s tím před dvěma lety primátora a nechal vypracovat rámcovou architektonickou studii,“ uvedl o historii projektu jeho strůjce.

„Dle této studie by se plocha naší zahrady zdvojnásobila a využili bychom ji k umístění nové sbírky stromů,“ líčil plány Miroslav Studnička.

Vznikne nebývalý prostor

Primátor dále upozornil, že se nejedná o park či zahradu v klasickém pojetí. „Je zde naplánovaná také vyhlídková věž s výtahem a pavilonem ekologie,“ popsal velkorysé plány.

Naopak Rada města prozatím odsoupila od megalomanského projektu revitalizace celé takzvané promenádní oblasti.

Ta zahrnuje lokalitu od Městských lázní, přes Letní promenádu a obě zahrady až k Lesnímu koupališti. Náklady na tuto investici jsou pro město nepřijatelné.