„Mohu potvrdit, že protest proběhne pravděpodobně ve středu 23. května. Rozhodli se tak sami studenti, kteří nyní zvažují formu protestu,“ uvedla.

Studentům odborného učiliště obchodního v Jablonci nad Nisou vadí záměr Krajského úřadu přestěhovat školu do areálu liberecké Střední odborné školy gastronomie a služeb. Nepomohla jim ani petice, pod kterou se podepsalo přes 11 tisíc lidí. Signatáře podpořila i senátorka Soňa Paukrtová, která se v iniciativě rodičů a žáků sama angažuje. O sloučení škol rozhodli krajští zastupitelé v dubnu.

„Přesun do Liberce mi přijde zcela nesmyslný. Jsem tu zvyklý na prostředí i učitele,“ řekl student jablonecké obchodní školy Tomáš Molčík.

Snahou studentů je zachovat školu alespoň v Jablonci. „Mohla by se přesunout
do učiliště řemesel a služeb, kde mají volné prostory,“ podotkla Dana Kodytková. „Nikdo z kraje nám ale doposud nedokázal říct, proč by se sem škola nemohla přestěhovat,“ dodala.

Optimalizace školství je podle Libereckého kraje nevyhnutelná. Většina středních škol a učilišť bude mít s ohledem na současný demografický vývoj v příštích letech velké potíže naplnit své třídy.

Počet žáků má do pěti let klesnout až o třetinu. „Je také třeba zásadním způsobem změnit zejména přístup a zaměření profesního vzdělávání,“ dodal náměstek hejtmana pro školství Petr Doležal.