„Protestujeme od samého začátku. Pro nás by bylo nejlepší, kdyby se tu nestavělo vůbec nic a rozšířil se přilehlý lesopark,“ sdělil Richard Czerwinski, který s pozemkem přímo sousedí.

Lidé bydlící v lokalitě za Textilanou dokonce sepisovali petici, postupně však svůj boj vzdávají. Richard Czerwinski jako poslední ještě podal proti stavbě odvolání ke Krajskému úřadu. „Čekáme co bude dál. Dům je na místní podmínky nepřiměřeně vysoký,“ vylíčil hlavní důvod svého nesouhlasu soused.

Město se v minulém volebním období rozhodlo zbourat starý textilanský internát a postavit zde dům s malými byty pro mladé rodiny a seniory. „Bytů v Novém Městě je nedostatek. Registrujeme přes sto dvacet žádostí,“ uvedl nový novoměstský starosta Pavel Smutný. Projekt zdědil a rozhodl se pokračovat.

Ne právě standartních kroků minulého vedení si je vědom. Ale dotace, které město na stavbu získalo jsou téměř neodmítnutelné. „Od Státního fondu rozvoje bydlení máme přislíbeno přes dvacet jedna milionů korun. Náklady to pokryje téměř stoprocentně,“ informoval starosta.

Proč tehdejší vedení blíže neseznámilo občany se svým záměrem se Deníku nepodařilo zjistit.

Odpůrci domu si jeho potřebnosti jsou vědomi. „Nechceme bránit výstavbě ve městě. Jen nevíme, proč se musí stavět právě zde, když se to sem nehodí,“ řekl Richard Czerwinski. Čtyřpatrový dům bude dvakrát převyšovat současnou zástavbu, pokud nepočítáme tovární halu v sousedství. „Budeme tu jako v kleštích,“ konstatoval znepokojený soused.

Město se pokouší nespokojeným občanům vyjít vstříc aspoň pravidly, která by měla chránit soukromí místních při výstavbě. Projekt bytového domu se řeší již dva roky. Místní se cítí obejiti. V době, kdy byl projekt již hotov, tehdejší radnice s nimi nekomunikovala. Podle slov starosty se podvedeni cítili i zastupitelé.