Nevěděl jsem, co se děje

„Nezvládl jsem zatáčku a vyletěli jsme mimo silnici,“ popsal nehodu závodník Thermica Rallye Lužické hory Zdeněk Brázda. „Když jsme vylítli ze zatáčky, tak jsem se pokoušel znova najet na silnici, ale nemohli jsme se hnout z místa. Mával jsem na diváky, ať nám jdou zatlačit. Bylo mi divné, že k nám nikdo nejde a v tom okamžiku jsme si všimli plamenů v zadní části vozu. Utekli jsme, jak jen rychle to šlo,“ vylíčil krátce po nehodě celou situaci pro Deník Zdeněk Brázda.

Během několika vteřin se závodní automobil proměnil v rozžhavené torzo. Na místo ihned dorazili hasiči. Ti však nemohli zasáhnout, protože z potrubí stále unikal hořící plyn. Teplota plamene byla takřka dva tisíce stupňů celsia.

Hasiči hlídali oheň

„Nyní zde působíme jako záloha na místě. Čekáme než plynaři zavřou plyn. Jakmile bude plamen menší, tak odstraníme zbytek auta a odstřihneme plamen. V ten okamžik plynaři zavřou přívod, aby se oheň nevrátil do země. Musí to být načasované, aby všechno klaplo,“ popsal plánovaný zákrok hasičů velitel zásahu.

Zaměstnanci plynárenské společnosti zatím na místě s detektory monitorovali trasu plynového potrubí a s těžkou technikou odkrývali zeminu v místech, kde předpokládali že lze plynové potrubí uzavřít.

Lidi plameny vystrašily

Zlověstně hučící plyn a vysoké plameny znepokojily majitele okolních domů. „Každou chvíli jsou zde nehody. Hlavně v zimě,“ ukázala Pavlína Erbertová, která bydlí jen několik metrů od místa nehody. „Mám z toho velmi nepříjemný pocit, když to vidím,“ dodala.

Ředitel soutěže Thermica Rallye Lužické hory Jan Křečman nepovažuje nehodu za selhání organizace závodu.

Nehody jsou normální

„Toto je automobilová rallye. Nikdy se nemůžeme vyhnout nehodám. To k tomu prostě patří,“ poznamenal Křečman. Podle ředitele závodu není možné trať proti podobným událostem více zabezpečit. „Spíš by měli uvažovat majitelé plynových zařízení, kam je postaví. Vystavují tím v nebezpečí nás, občany,“ podotkl Křečman na adresu provozovatele plynového uzávěru, který byl umístěn na kraji prudké zatáčky.

Starosta chce probrat opatření

Podle starosty Hrádku nad Nisou Martina Půty je potřeba se zamyslet nad zlepšením bezpečnosti při rallye. „Po této nehodě si dám s pořadateli schůzku, abychom probrali, jak lze zvýšit bezpečnost celého závodu,“ předeslal starosta. Starosta také poukázal na skutečnost, že uzávěr plynu nebyl nijak chráněný. „Musím uznat, že mě zaráží, jestli je možné nechat uzávěr plynu v této zatáčce skutečně jakkoliv nechráněný,“ navázal na pochybnosti ředitele závodu starosta Martin Půta.

Rallye se o několik hodin posunula. Po ukončení zásahu mohly rychlostní zkoušky pokračovat dál.

Záchranářská akce skončila tři a půl hodiny po nehodě. Náklady na závodní vozidlo se pohybují ve stovkách tisíc korun. Jakou škodu vyčíslí plynárenská společnost není doposud jasné.