SPŠ stavební, která je už několik let zachraňuje před zchátráním, se totiž bude s velkou pravděpodobností stěhovat do nového Centra vzdělanosti Libereckého kraje, které vznikne na výstavišti v Masarykově ulici.

„Podle předběžného plánu bychom se měli stěhovat v roce 2010,“ sdělil Deníku ředitel školy Jan Lajer.

Vlastníkem objektu je Liberecký kraj. Ten zatím neví, jak v budoucnu domky využije.

„To je zatím velmi předčasné. Tato věc ještě nebyla předmětem žádných jednání,“ vysvětlil mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer. Co tedy s Valdštejnskými domky bude, je v této chvíli ve hvězdách.

Studenti pokračují v práci

V současné době pokračují studenti stavební školy v údržbářských pracích na interiérech domků, ve kterých má škola několik učitelských kabinetů. Činnost, která v minulosti tuto památku zachránila před smutným osudem, samozřejmě kontrolují památkáři.

„Vyměňujeme například trámy nebo vyspravujeme omítky. Snažíme se to využít ke zdokonalení praktických znalostí našich studentů v oboru,“ uvedl Jan Lajer.

Zatímco zvnějšku jsou podle něj domky v krásném stavu, vnitřek vyžaduje prakticky neustálé opravy. Ty zase vyžadují stálý přísun peněz.

„Bohužel jsme letos poprvé nedostali dotaci od kraje,“ poznamenal Jan Lajer.

Valdštejnské domky ve Větrné uličce jsou nejstaršími dochovanými domy v Liberci. Pocházejí z druhé poloviny 17. století. V Liberci jsou v současnosti jedinou památkou na tento klasický typ měšťanských domů.