K letos zatím jediné smrtelné nehodě došlo 6. března u Příšovic. „Řidič tehdy nezvládl řízení, dostal smyk a v protisměru se čelně střetl s protijedoucím vozidlem. Dvaačtyřicetiletý muž nehodu nepřežil,“ uvedla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Za stejné období v loňském roce zemřelo na libereckých silnicích osm lidí, v roce 2005 čtyři. Počet lehce či těžce zraněných lidí zůstává přibližně na stejné úrovni jako v uplynulých letech.

Zásluhu na pozitivním trendu má z velké části extrémně mírná zima, kdy sníh a náledí byly spíše výjimkou.

Za další důvod, který přispěl ke snížení celkového počtu dopravních nehod, považují policisté přetrvávající působení novely silničního zákona. Přiznávají ale, že s postupem času jeho účinnost na řidiče slábne.

„Řidiči si bohužel na tvrdší postihy zvykají,“ poznamenal Vladimír Stránský z Dopravního inspektorátu v Liberci.

Největším problémem na silnicích Liberecka je v současnosti alkohol. Počet dopravních nehod zapříčiněných alkoholem dokonce v prvních třech měsících nepatrně vzrostl.

V letech 2005 a 2006 se v prvních třech měsících roku událo 35 dopravních nehod zaviněných alkoholem, v letošním roce jich bylo 38.

„Základem je v tomto ohledu prevence. Snažíme se na toto nebezpečí řidiče neustále upozorňovat,“ komentoval Vladimír Stránský. Policisté se podle něj také snaží provádět častější kontroly, hlavně večer a o víkendech, kdy je jízda s alkoholem v krvi nejčastější.

Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2005 evidovali liberečtí policisté celkem 913 dopravních nehod, a o rok později dokonce 1020, letos jich bylo pouze 708. Nejčastější příčinou nehod je letos, stejně jako v letech minulých, nevhodný způsob jízdy a nepřiměřená rychlost.