Drtivá většina sporů, ve kterých figuruje město, se týká majetku. Město převážně žaluje dluhy z nájemného nebo z prodeje, opačně jsou žaloby různorodější,“ uvedl Jan Audy z právnického oddělení liberecké radnice.Přiznává ovšem, že i v druhém případě převládají spory o nemovitosti.

Na počet soudů občanů s městem upozornila zastupitelka za KSČM Dana Lysáková. „Chtěla jsem seznam těchto kauz, protože se lidé z Liberce obrací již i na naše poslance, či dokonce petiční komisi poslanecké sněmovny,“ uvedla zastupitelka. Se stranickými právníky by rádi vytvořili prevenční pravidla, jak se soudním sporům vyhnout.

Liberecký primátor považuje vznik takových pravidel za principiálně nesmyslný. „Samozřejmě se snažíme s lidmi dohodnout. Pokud však strany mají zcela odlišný názor, rozhodnutí musí podat nezávislý soud,“ konstatoval Jiří Kittner. Zdůraznil, že město se musí také bránit.

Liberec v přích vede

Soudní spory trápí všecha města, Liberec však v porovnání s ostatními nevychází nejlépe. „V Hradci Králové se dá hovořit řádově o desítkách případů,“ informoval mluvčí tamního magistrátu Václav Svoboda. Podobně je na tom Ústí nad Labem. „V současnosti vedeme více než dvě desítky soudních sporů,“ sdělil jeho mluvčí Václav Groudík.

Právní oddělení Liberce nevidí problém v chování města, ale v celkové náladě ve společnosti. Upozorňuje, že většina sporů vychází z pocitu dlužníků své závazky banalizovat a neplatit.

Vedle této většiny stojí v poslední době medializované nespokojenosti občanů. Ti si stěžují na jednání některých úředníků, kteří při prvotních problémech přestávají komunikovat a vyzývají je k podání žaloby. „Každý úředník má své jméno a lze si na něj stěžovat,“ poradil Jiří Kittner.