„V současné době léčíme v naší nemocnic okolo pěti set lidí. Dochází na pravidelné kontroly a sledujeme jejich stav,“ řekla Dana Frydrychová, primářka kožního oddělení Krajské nemocnice Liberec.

V pondělí mohli lidé využít bezplatného vyšetření kůže, aniž by se museli předem objednat. Proběhl Evropský den melanomu. „Zájem byl obrovský. Vyšetřili jsme více jak sto zájemců,“ dodala primářka.

„Lidé by měli sledovat změny na svém těle a chodit na preventivní prohlídky,“ radí Marie Plischková, předsedkyně libereckého sdružení onkologických pacientů, které každoročně pořádá Květinový den na podporu boje proti zhoubným onemocněním.

Příčinou vzniku melanomu může být i nadměrné slunění. Před slunečními parsky by se měly chránit hlavně děti. Při opakovaném spálení kůže riziko vzniku stoupá. Mnoho lidí má k melanomu genetické předpoklady. Varovným signálem jsou nápadně červenočerně zabarvená pigmentové znaménka. Většinou bývají nepravidelného tvaru. „Melanom vždy chirurgicky odstraníme. Pokud je v pokročilém stádiu, tak konzultujeme následnou léčbu s onkology,“ uvedla primářka Dana Frydrychová. Stanislav Dvořák z Liberce měl zhoubný nádor z mateřského znaménka. Léčil se pět let. Lékaři si už nevěděli rady. „Přistoupil jsem tedy k alternativní metodě léčby. Držel jsem šest týdnů přísnou hladovku. Nyní jsem zcela zdravý,“ řekl.