„Platnost výjimky skončí 31. srpna a novou nelze vydat. V současnosti nelze bazén udržet v zákonném provozu déle,“ sdělila mluvčí liberecké hygieny Zuzana Balašová. Nová výjimka je podle ní nemyslitelná.

„Doba, kdy bylo možné tato povolení vydávat, skončila,“ vysvětlila mluvčí.

Bazén je tak odsouzen k zániku a město o jeho záchraně neuvažuje. „Rekonstrukce by byla příliš nákladná. Rozhodli jsme se do něj dále neinvestovat,“ potvrdil náměstek primátora Ondřej Červinka. Náhradou by měl být bazén v lázních, ten ale přichází v úvahu až po roce 2010.

Do té doby chce město využít stávajících kapacit v městských bazénech. „V rámci místních škol si poradíme,“ konstatoval Červinka. V Liberci se nachází ještě další tři školní bazény. Ty ale 23 škol v žádném případě nepojmou.

Plavání ve druhé třídě je povinné ze zákona, bazén ovšem využívají i sportovní kroužky a senioři.

Bazény v libereckých školách jsou z většiny vytížené. Uvažuje se proto i o povinném plaveckém výcviku v plaveckém bazénu. Cena by zde však byla vyšší. Jestli město bude školám tento výdaj kompenzovat, je zatím v jednání.

„Bazén využívá mimo našich žáků ještě pět škol. Přijmout můžeme ještě dalších osm,“ uvedla do situace školy v Sokolovské ulici její ředitelka Ludmila Moravcová. Zcela bez možnosti přijetí dalších plavců vypadá vytížení školy v Ještědské ulici.

„Bazén je nutným doplněním naší tělocvičny. Je obsazen našimi žáky od rána až do odpoledne,“ informovala zástupkyně tamní ředitelky Eva Bambuchová.

Jediný, kdo hlásí že by školáky přijal, je bazén naproti Intersparu. „Potřebná místa jsme schopni zajistit,“ potvrdil jeho ředitel Jan Švec. Přiznává, že náklady zatím nebyly přesně propočítány. „Cena ale nebude výrazně větší než na Františkově,“ dodal. Liberecký bazén nyní město pronajímá soukromé společnosti.

Cena jedné hodiny plavání na Františkově stojí libereckou školu třicet čtyři korun na žáka. Mimoliberečtí musejí doplácet dalších téměř osmnáct. I tak sem mnozí dojíždějí z okolních měst.