„Zavedení dvousložkového tepla zvažujeme. Taková změna však musí být komplexně připravena, a proto je zatím předčasné uvádět konkrétní termín,“ uvedla mluvčí MVV Energie CZ Šárka Vacínová.

Ta systém nepovažuje za novinku. „Běžně se používá nejen v teplárenství, ale i v dalších energetických odvětvích,“ připomněla. Dvousložková cena představuje rozdělení položky na stabilní paušál a skutečně protopené gigajouly.

Své zastánce nachází tento způsob platby i mezi vedoucími představiteli Liberce, tedy minoritního vlastníka Teplárny Liberec, a. s. „Dvousložkovou cenu podporuji, a to nejen v teplárenství. Je logičtější, spravedlivější a průhlednější než cena jednosložková,“ sdělil primátor Liberce Jiří Kittner.

Jablonečtí odběratelé tepla přešli na dvousložkové placení již 1. května tohoto roku. Do jaké míry bude pro domácnosti změna příznivá, ukáží až zkušenosti jabloneckých sousedů.

„Ti, co budou šetřit, zaplatí logicky méně,“ sliboval tamní starosta Petr Tulpa.

V Jablonci přistoupila společnost MVV Energie CZ k změnám po mírné zimě. Opatření má odvrátit možnou ztrátu, kterou by teplárna kompenzovala nuceným navýšením ceny.