Jedná se zejména o volně přístupné prostory garáží, kde již v minulosti docházelo k drobným krádežím. Občas tu přespávají bezdomovci nebo tráví čas narkomani.

“Nejprve musíme dokončit výběrová řízení na vybavení knihovny novými počítači a správu sítí, protože systém zabezpečení musí být s novou technikou a správcem sítí úzce provázán,“ uvedla ředitelka knihovny Dagmar Helšusová.

Výběrové řízení by mělo proběhnout do konce letních prázdnin. Poté, nejpozději do konce roku, chce knihovna zpracovat samotný projekt na kamerové zabezpečení.

„Na projekt chceme čerpat peníze z evropských zdrojů,“ doplnila ředitelka knihovny.

Nejdůležitější je podle ní zamířit kamery nejen na vnitřní prostory knihovny, ale také na vchody, schodiště, volně přístupný výtah do garáží a také na parkovací místa.

„Lidé, kteří dole zaparkují a nejsou našimi návštěvníky, si velmi často zkracují přes knivovnu cestu. Hlavně po osmé hodině ráno tudy procházejí do práce,“ řekl vedoucí informační služby knihovny David Vánský.

Přítomnost kamer by měla zastrašit či později usvědčit i případné zloděje knih. Zatím je zadržují ochranné rámy u obou hlavních vchodů. „K pokusům o krádeže knih už nedochází tak často. Většinou jde o omyly,“ dodal David Vánský