„Od roku 2003 došlo k nárůstu počtu vykouřených cigaret u dětí z 25 na 40 kusů. Dá se říct, že pokud děti ve sledovaných osmých třídách kouří, jsou stále silnější kuřáci,“ uvedla ve své zprávě Ivana Suková z krajské hygienické stanice v Liberci.

Naopak nejslabšími kuřáky jsou děti z okresu česká Lípa. Vykouří v průměru za týden 27 cigaret.

Podle posledního průzkumu, který provedla hygiena v osmých třídách na vybraných základních školách, je zřejmé, že na Liberecku kouří více jak 22 procent dětí. Mírně převažují dívky. Počet kuřáků je přitom podobný jako v minulých letech. Věková hranice, kdy děti poprvé okusily cigaretu, je v průměru jedenáct let.

„Z naší školy kouří hlavně žáci devátých tříd. Zapálí si i před školou. Za to jim hrozí kázeňské tresty. Pokud vydíme dítě kouřit mimo pozemky školy, informujeme ihned rodiče,“ sdělil ředitel ZŠ Kunratická Jaroslav Vykoukal.

Riziko závislosti je u dětí – kuřáků přitom výrazně vyšší než u dospělých. „Čím dříve začnou s kouřením, tím je to horší a těžko se odvyká,“ zdůraznil lékařský náměstek liberecké nemocnice Martin Zítek.

Podle dětského psychologa Vladimíra Píši rozhoduje o kouření především vliv vrstevníků.

„Dlouhou dobu jsme se s pedagogy mylně domnívali, že zásadní vliv na začínajíci kuřáky mají rodiče. Bývalo pravidlo, že pokud rodič kouří, děti to zkusí také. Není tomu tak,“ sdělil Vladimír Píša s tím, že by rodiče měli jít přesto dětem vzorným příkladem.

„Jestliže rodič zjistí, že jeho dítě kouří, měl by okamžitě zakročit. Je to těžký boj, ale musí dítě neustále přesvědčovat, kontrolovat a doslova mu otravovat život,“ radí psycholog.

Inspiraci hledají děti nevědomky podle psychologa také ve skryté reklamě, především v televizi.

„Přestože se reklama na tabákové výrobky dnes výrazně eliminuje, děti mohou například v televizi zahlédnout mnoho vlivných lidí a oblíbených hvězd s cigaretou v ruce,“ řekl Vladimír Píša.

„Velkým zklamáním je pro mě například ombudsman Otakar Motejl, který se na televizní obrazovce tradičně objevuje se zapálenou cigaretou,“ dodal.

Kuřáků s věkem přibývá. Zatímco na základní škole kouří v osmých třídách 22,3 procent žáků, v druhých ročnících středních škol už jich kouří o šestnáct procent více. V průměru přitom vykouří 58 cigaret, což je o devět kusů více než v roce 2005. Novinkou je kouření vodní dýmky.