On a jeho bratr Jan bydlí v Liberci. Oba studují a zároveň při studiu pracují. Léky na astma potřebují nutně k životu. V letních měsících je užívají v intervalu jedno balení měsíčně.

„Rozčilují mě slova ministra Julínka, který před volbami proklamoval, jak se jeho reforma nedotkne chronicky nemocných lidí,“ pokračuje Jaroslav Zeman.

„Jeho předvolební sliby se tak ukazují jako účelová lež,“ dodává pracující student.

„Moc mě těší, že si velké farmaceutické firmy tolikrát znásobí své zisky. S panem ministrem byly ostatně vždy zadobře,“ naráží student na předvolební doznání Tomáše Julínka, že jeho nadaci Reforma zdravotnictví sponzorují farmaceutické koncerny.

Po ministerské vyhlášce skutečně stoupla cena léku pro atsmatiky Symbicort Turbuhaler na 2 217 korun. Hovoří o tom jasně webové stránky Ministerstva zdravotnictví České republiky. Nový ceník léků je platný od 1. dubna letošního roku.

Pojišťovna se brání

Na dotaz Deníku odpověděla Oborová zdravotní pojišťovna, u které je Jaroslav Zeman pojištěn, že situace není tak vážná.

„V praxi se daří cenu pro koncového uživatele výrazně snížit,“ uvedl generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich.

„Nemáme žádný signál, že by u tohoto preparátu nebylo možno lék získat za ještě přijatelný doplatek,“ dodal Ladislav Friedrich.

Jaroslav Zeman ale jeho slova vyvrací s tím, že se už s požadavkem na úhradu léku v takové výši setkal.

„Je sice pravda, že existují alternativní léky, ale můj lékař mi je vysloveně nedoporučil,“ říká Jaroslav Zeman s tím, že léky pro astmatiky jsou častokrát velikou zátěží například pro srdce, ale i jiné orgány.

Proto je každá aplikace složitou záležitostí.