Jeden z vyvíjených programů by značně zrychlil a zefektivnil práci soudů. „Program bude schopný hned na místě přepisovat zvukový záznam ze soudních jednání do písemné podoby,“ řekl člen týmu Petr Červa.

Tento systém tedy potenciálně zastane nákladnou a zdlouhavou práci soudních zapisovatelek. „Pro soudnictví by to znamenalo významnou úsporu,“ uvedla ředitelka správy Okresního soudu v Liberci Kamila Břachová.

Dokonalost soudního přepisu se zatím pohybuje kolem 75 procent a je značně závislá na tom, jak daný soudce vyslovuje. Podobné systémy se podle Jana Nouzy vyvíjí jen v USA.

Dalším ambiciózním projektem, který je však ještě v plenkách, je automatické rozpoznávání řeči. Možnost rozpoznání osoby, jež zrovna hovoří, bude podstatná především pro policii. „Takový program byusnadnil například odhalování lidí, kteří se baví telefonickým šířením poplašných zpráv,“ připustil náměstek primátora pro bezpečnost Milan Šír.

Cílem výzkumného týmu je podle Jana Nouzy další rozvoj informační společnosti ve smyslu odhalování zločinců. Proto tým plánuje rozšíření spolupráce s ministerstvy spravedlnosti a vnitra.