Platnost nového rekordu potvrdil na místě zástupce pelhřimovské agentury Dobrý den Aleš Zemín.
„Úspěch mladých hasičů v dálkové dopravě vody uložíme do naší databanky českých rekordů,“ řekl Aleš Zemín s tím, že hasiči se objeví i v příštím vydání České knihy rekordů.
Zda se dostanou do Guinessovy knihy zatím není jasné. Rozhodnout musí komise v Londýně. „Posoudí, jestli někdo ve světě podobný rekord už dříve nevytvořil,“ dodal.
Pokusu o rekord se zúčastnilo 22 jednotek dobrovolných hasičů z Libereckého a Jabloneckého okresu.
„Je to vynikající úspěch. Věřil jsem, že to zvládnou do padesáti minut a podařilo se,“ neskrýval radost bezprostředně po naplnění cisterny člen Sboru dobrovolných hasičů v Karlinkách a velitel akce Ivan Přenosil. Sám se poté v tryskající vodě z cisterny osvěžil.
Po naplnění cisterny provedla jednotka hasičů cvičný zásah na fingovaný požár domu. Přítomní mladí zdravotníci z libereckého Českého červeného kříže (ČČK) během zásahu ošetřovali vyproštěné raněné osoby. Ty představovali namaskovaní živí figuranti.
„Cílem akce je prověřit a zhodnotit znalosti a dovednosti mladých hasičů a zdravotníků v co nejreálnější situaci. Současně si vyzkouší schopnost spolupráce s ostatními jednotkami,“ uvedl ředitel ČČK v Liberci Martin Mergl.