Tím se stanou nadbytečnými sociální pracovníci na odborech měst a obcí. Jen z Odboru sociální péče na libereckém magistrátu může podle jeho vedoucí Jolany Šebkové odejít k lednu příštího roku až 30 úředníků.

„Zatím mezi našimi pracovníky panuje nejistota. Nic oficiálního nevíme, ale je nám jasné, že když přijdou o svojí náplň práce, budou propuštěni,“ posteskla si Šebková.

Útěchou nemůže být ani slib ministerstva, že část úředníků může být na pobočkách úřadu práce zaměstnána.

„Málokterý ředitel úřadu práce přece vyhodí své vlastní zaměstnance a přijme místo nich magistrátní úředníky,“ oponuje vedoucí. Jak Deníku dále řekla, přeskupení pravomocí ze sociálních odborů na úřady práce může mít neblahé následky na celý systém vyplácení dávek. „Celé sociální poradenství se může zhroutit, zanikne práce s klienty. Naši úředníci mají sociální vzdělání, což se o všech úřednících na „pracáku“ říct nedá,“ vyjmenovává Šebková.

Nikdo také dosud nespočítal, na kolik přijde odstupné pro 30 propuštěných úředníků na magistrátu, ale jisté je, že půjde o částku větší než půl milionu korun.

Jak uvedla ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková, tato problematika bude v nejbližší době projednávána mezi řediteli krajských poboček úřadů práce a tajemníky či starosty obcí a měst. „Vše je o komunikaci, kompromisech a dohodách. Tato změna je ve fázi legislativní přípravy. A bude zcela jistě podrobně vysvětlována v následujících měsících,“ uvedla Sadílková.

Kromě změny místa, kam si lidé přijdou pro sociální dávky, by se jich činnost nového úřadu neměla nijak dotknout. Nové organizační členění úřadů práce je strukturováno do 14 krajských poboček, úřady práce budou působit celkem na 409 místech ČR, tedy ve stejném počtu jako dosud.