Informovala o tom agentura TASS. Ukrajina se k obvinění z útoku zatím oficiálně nevyjádřila. Ruské ministerstvo obrany také obvinilo britské námořnictvo z odpovědnosti za výbuchy Nord Streamu. V Donbasu ukrajinská vojska získala palebnou kontrolu nad důležitou silnicí mezi městy Kreminna a Svatove, uvedly ukrajinské armádní i civilní úřady.

„Dnes v noci byl podniknut nejmasivnější útok bezpilotních letounů a dálkově řízených hladinových plavidel v oblasti Sevastopolského zálivu v historii (takzvané speciální vojenské operace),“ řekl gubernátor Razvozžajev. Dodal, že cílem útoku byly vojenské objekty ruského námořnictva ve městě na jihozápadě Krymu, který Rusko nelegálně anektovalo v roce 2014.

Popis fotky: Výstřel rakety z M142 HIMARS - Výstřel z raketometu M142 HIMARS - ilustrační foto.
Ukrajinci tvrdí, že mají pod palebnou kontrolou důležitou silnici v Donbasu

Podle ruského ministerstva obrany bylo do útoku zapojeno devět bezpilotních letounů a sedm dálkově ovládaných hladinových plavidel. Poškozena byla minolovka Ivan Golubec. Stejně jako dříve místní proruské úřady i ministerstvo sdělilo, že všechny vzdušné cíle byly při útoku zničeny.

Proruské úřady v Sevastopolu vysvětlily černý dým stoupající nad jednou ze zátok města plánovaným cvičením. Dříve guvernér uvedl, že žádný objekt ve městě nebyl zasažen a že situace je pod kontrolou. Již ráno však bylo uzavřeno místní kotviště.

Ukrajinská média s odvoláním na neověřené zprávy ze sociálních sítí uvedla, že Sevastopolem dnes ráno zněly exploze. Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko na twitteru s odvoláním na místní média uvedl, že záchranáři se snaží uhasit požár na jedné z ruských lodí. Na doprovodných snímcích je vidět kouř stoupající z oblasti přístavu. Na telegramu Heraščenko dříve sdělil, že podle zatím neověřených informací byla zasažena ruská fregata Admiral Makarov.

Ukrajinští vojáci opouštějí Azovstal - Na fotografii z videa ruského ministerstva obrany opouštějí ukrajinští vojáci 20. května 2022 ocelárnu Azovstal v Mariupolu.
Na Ukrajinu se při další výměně zajatců vrátilo 52 lidí včetně obránců Azovstalu

„Jsou to pravděpodobně bojoví komáři, kteří ruskou moc tolik znepokojují,“ komentovala ironicky vyjádření sevastopolských úřadů mluvčí ukrajinského jižního velení Natalija Humenjuková. Narážela tím na nedávný skutečnostmi nepodložený výrok ruského velvyslance při OSN Vasilije Něbenzji, podle nějž Rusové na Ukrajině objevili drony, které mohou „šířit komáry nakažené nebezpečnými viry“.

Strategický přístav Sevastopol je největším městem na poloostrově Krym, který Rusko anektovalo v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014. Ukrajinští představitelé v posledních měsících několikrát uvedli, že je jejich cílem dobýt poloostrov zpět. Již před anexí v Sevastopolu sídlila ruská Černomořská flotila.

Moskva viní britské námořnictvo za výbuchy Nord Streamu

Ruské ministerstvo obrany dnes také obvinilo britské námořnictvo z odpovědnosti za zářijové výbuchy na plynovodech Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři. Tvrzení nijak nepodložilo, upozornila agentura Reuters. Z potrubí, které vede z Ruska do Německa, po výbuchu začal unikat plyn. Kreml již dříve připisoval odpovědnost Západu. Západní politici tato obvinění odmítli a někteří z nich naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu. K dnešnímu ruskému obvinění se Británie zatím nevyjádřila.

Podle prohlášení z Moskvy se na přípravě a provedení zářijové akce podíleli britští vojáci ze stejné jednotky, která cvičila ukrajinské vojáky před dnešním útokem bezpilotními letouny na ruskou Černomořskou flotilu v Sevastopolu.

Únik plynu z plynovodu Nord Stream v Baltském moři na snímku dánských ozbrojených sil, 29. září 2022
Z Nord Streamu uniká velké množství metanu. Kreml žádá mezinárodní vyšetřování

„Podle dostupných informací se zástupci této jednotky britského námořnictva podíleli na plánování, zajištění a realizaci teroristického činu v Baltském moři dne 26. září letošního roku s cílem nechat vybuchnout plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2,“ citoval agentura TASS z prohlášení ministerstva.

Zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat 26. září. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Stream 2, Švédsko pak o den později varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Rusko úniky vyšetřuje jako „mezinárodní terorismus“. Ruská generální prokuratura takové vyšetřování zdůvodnila tím, že poškození plynovodů „způsobilo Rusku značné hospodářské škody“. Výbuchy vyšetřují i další země včetně Dánska, Švédska či Německa.