Párek luskounů, milých zvířátek, trochu připomínajících známější pásovce, se má stát symbolem partnerství mezi českým hlavním městem Prahou a tchajwanskou metropolí Tchaj-pej. Primátor Zdeněk Hřib, který přiletěl na Tchaj-wan v rámci české delegace, se včera odpoledne přijel na luskouny podívat.

„Nebudeme závodit o čas, kdy se luskouni objeví v pražské zoo. Důležité je, aby jejich chov v Praze byl úspěšný, abychom pro ně vytvořili ty nejlepší podmínky,“ uvedl Hřib o plánovaném vzácném přírůstku pražské zoo. Nejde ale prý o „náhražku“ za čínskou pandu, která asi už do Prahy nedorazí. „Je to jen o tom, že slib, který nám dali tady na Tchaj-wanu, bude na rozdíl od toho čínského splněn,“ dodal pražský primátor. Do Prahy by luskouni měli doputovat do dvou let.

Mimochodem v Zoo v Tchaj-peji mají i dvě pandy. Dostali je před víc než deseti lety „zapůjčeny“ jako přátelské gesto z pevninské Číny.

Deník spolu se zpravodajským serverem Deník.cz vám prostřednictvím našeho zpravodaje Luboše Palaty budou od soboty přinášet celý týden pravidelné exkluzivní zpravodajství a reportážní postřehy z historicky významné cesty předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Buďte u toho a vyhrajte s Deníkem!

VÝHERNÍ SERIÁL O TCHAJ-WANU
Od soboty 29. srpna běží celý týden jak v tištěném Deníku, tak zde na našem webu seriál představující tento krásný asijský ostrov v Tichém oceánu. Na konci seriálu, v sobotu 5. září, bude zveřejněn test o Tchaj-wanu. Zapojte se do něj i vy! Pravidelně nás celý týden čtěte a zvýšíte šanci na výhru. Deset z vás se může těšit na zajímavé ceny pocházející přímo z Tchaj-wanu.

MIMOŘÁDNÁ CESTA
Cesta druhého nejvyššího ústavního činitele, předsedy Senátu Vystrčila je historická z hlediska Česka, Tchaj-wanu, ale i světové diplomacie. Jde o nejvýznamnější evropskou návštěvu Tchaj-wanu za posledních padesát let. A na jaká témata se můžete v Deníku těšit? Podívejte se do našeho přehledu.