Fico byl po středeční střelbě těžce raněn - jeden projektil zasáhl břicho, druhý kloub. Slovenského premiéra údajně postřelil jednasedmdesátiletý útočník, který byl na místě zneškodněn.

Informaci o střelbě potvrdil místopředseda Národní rady Slovenské republiky Ľuboš Blaha (Smer-SD). Zasedání parlamentu o novém zákonu o veřejnoprávní televizi a rozhlasu bylo přerušeno na neurčito. O útoku na slovenského premiéra informovala také slovenská agentura TASR. Výstřely podle ní padly ve chvíli, kdy se premiér vyšel přivítat s příznivci před dům kultury, kde zasedala vláda.

Více o svědectvích přímo z místa střelby a reakcích ze Slovenska:

Na místě před kulturním domem v Handlové čekala podle serveru Aktuality.sk jen hrstka lidí. Ještě před premiérem se s nimi přišli pozdravit také ostatní členové kabinetu, jim se ale nic nestalo. Podle informací slovenského týdeníku PLUS 7 DNÍ po příchodu Fica někdo z davu zakřičel „Robo, pojď sem“ a krátce nato začala střelba. Padnout mělo dohromady pět výstřelů, Robert Fico byl zasažen třemi ranami, dvěma do ruky a jednou do břicha.

Na sociálních sítích se objevilo video zachycující okamžik střelby. Na záznamu skutečně zazní pět výstřelů a poté se slovenský premiér sesune k zemi.

Jak je patrné z dalších záznamů z místa, ochranka zraněného premiéra ihned odvlekla do auta a odvezla pryč.

Podle reportérů slovenského listu Plus JEDEN DEŇ je premiérův stav velmi vážný, vrtulník ho okamžitě přepravil do nemocnice v Banské Bystrici. „Jde o průstřel břicha a ruky. Lékaři ho jdou operovat,“ řekl serveru informovaný zdroj.

Informace o vážnosti Ficova stavu se v průběhu středečního dne měnily, podle prvotních zpráv byl politik mimo ohrožení života, pozdější vyjádření úřadu slovenské vlády však mluvilo o život ohrožujícím stavu. Ministr práce Erik Tomáš řekl televizi Markíza, že operace premiéra potrvá déle, protože střela zasáhla několik orgánů.

| Video: Youtube

Ministr obrany Robert Kaliňák na tiskové konferenci v osm hodin večer potvrdil, že slovenský premiér je stále na sále a že utrpěl polytrauma, tedy současné poranění nejméně dvou tělesných systémů, které ohrožuje základní životní funkce. „Boj o život předsedy vlády je pro nás tragickým dnem. Jeho stav je mimořádně vážný. Všichni vkládáme naši důvěru do rukou ošetřujícího personálu. Věříme, že bude Robert Fico dostatečně silný, aby to zvládl,“ uvedl Kaliňák

Fico mimo ohrožení života

V noci na čtvrtek slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba informoval, že premiér už není v ohrožení života. „Pokud vím, operace proběhla dobře - a myslím si, že nakonec přežije. V tuto chvíli není v ohrožení života,“ řekl Taraba stanici BBC.

Při pětihodinové operaci se lékařům podle serveru Pravda podařilo zastavit krvácení do břicha. Problémy mu podle serveru mohou způsobit léky na ředění krve, které dostává. Server aktuality.sk citoval ředitelku nemocnice v Banské Bystřici Miriam Lapuníkovou, která uvedla, pacient měl mnohočetná střelná zranění, jejichž následky budou směřovat k jeho regeneraci. „Pacientův stav je stabilizovaný, ale velmi vážný,“ doplnila.

Slovenský deník Pravda informoval, že premiéra čeká další operace. Mělo by jít o operaci kyčelního kloubu.

| Video: Youtube

Podle Kaliňáka Fico ani ve čtvrtek odpoledne nebyl mimo ohrožení života. „V průběhu noci se lékařům podařilo stabilizovat pacientův stav. V této chvíli probíhají další úkony, které mají směřovat ke zlepšování jeho zdravotního stavu. Ta situace je nadále vážná,“ uvedl Kaliňák, který je blízkým spolupracovníkem Fica v jeho straně Směr-sociální demokracie.

Slovenský vicepremiér poděkoval za „extrémní výkon“ týmu lékařů a sester, kteří podle něj celý večer a celou noc bojovali o život předsedy vlády. „Bohužel ten stav je nadále velmi vážný právě pro komplikovanost zranění, ale všichni chceme pevně věřit, že se mu tu situaci podaří zvládnout,“ dodal.

Útočníka zadržela policie

Útočníka podle informací redaktora RTVS policie zpacifikovala prakticky okamžitě, poté uzavřela okolí a evakuovala kulturní dům. Členové slovenské vlády byli převezeni do bezpečí.

Původně se hovořilo o smrti střelce, informace se však nepotvrdila. Podle serveru Noviny.sk je pachatelem jednasedmesátiletý slovenský spisovatel Juraj C. Motiv jeho činu je zatím neznámý, podle některých médií byl napojen na polovojenskou skupinu Slovenski branci. Případ si převzala Mezinárodní kriminální agentura (NAKA).

Ve čtvrtek slovenská policie muže obvinila z pokusu o úkladnou vraždu. Hrozí mu až doživotní vězení, informovala televizní stanice Markíza.

Slovenský premiér Robert Fico začátkem dubna hovořil s Deníkem v rámci seriálu Mocní Evropy:

Televize Markíza také upozornila, že atentátník, který ve středu postřelil premiéra Roberta Fica, se už před třemi týdny účastnil protestů v Dolní Krupé, kde jednal Ficův kabinet. Protestující provolávali hesla jako „Ať žije Ukrajina“, „Zrádci“ nebo „Dost bylo Fica“.

Útočník prohlásil, že je hrdý na to, co udělal. Premiérovi chtěl ublížit, zabít ho ale prý nechtěl.

Mluvčí slovenského ministerstva vnitra Matej Neumann označil útok za atentát. Podle Aktualit.sk kriminalisté v případě útoku zahájili trestní stíhání pro pokus o úkladnou vraždu.

Zástupci slovenské strany Smer na tiskové konferenci z podílu na atentátu obvinili „liberální média“ a jejich „nenávistnou rétoriku“.

Násilí a agresivita do společnosti nepatří, reagují čeští politici

K dění na Slovensku se již vyjádřil český premiér Petr Fiala. „Zpráva o postřelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokující. Přeji panu premiérovi, ať je co nejdříve v pořádku. Násilí nesmíme tolerovat, nesmí mít ve společnosti místo,“ uvedl.

Za odsouzeníhodný označil útok na slovenského premiéra také český prezident Petr Pavel. „Měl by být varováním, kam může vést prohlubování agresivity ve společnosti,“ dodal prezident.

Šok a zděšení. Čeští politici svorně odsoudili středeční útok na slovenského premiéra Roberta Fica:

Útok na slovenského premiéra odsoudil také český vicepremiér Vít Rakušan. „Násilí do politiky nepatří. Nepatří vlastně vůbec nikam. Útok na slovenského premiéra jednoznačně a důrazně odsuzuji," vyjádřil se.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil zprávy ze Slovenska za strašné. „Modlím se za Roberta Fica, hodně sil jemu, všem jeho blízkým i celému Slovensku,“ napsal.

„S hlubokou lítostí jsem přijal zprávu o atentátu na mého přítele Roberta Fica. Pevně věřím, že se Robertovi podaří uzdravit. A přál bych si velmi, aby byl pachatel atentátu přísně potrestán. Vnášet násilí do politiky je absolutně nepřijatelné,“ vyjádřil se bývalý prezident České republiky Miloš Zeman.

Byl jsem dva centimetry od kriminálu, řekl nedávno premiér Robert Fico Deníku:

Hostem podcastu Evropa pro Čechy byl slovenský premiér Robert Fico | Audio: Deník/Luboš Palata