Z Bratislavy to sem je patnáct minut po dálnici, pokud není ucpaná. Dvacetitisícový Senec je prvním městem u Bratislavy, kde jsou už dvojjazyčné nápisy. Původní maďarské obyvatelstvo je tu kvůli přistěhovalectví z nedalekého a pokud jde o byty hodně předraženého hlavního města ale dnes jen skutečnou menšinou. Moc krásy tohle dnes už převážně panelákové a na rovině Žitného ostrova ležící město nepobralo. Ale je jedno místo, kvůli kterému stojí za to tady bydlet a denně dojíždět do třicet kilometrů vzdálené metropole.

Největší panelákové sídliště střední Evropy se za třicet pět let moc nezměnilo:

Vypadá to tu jako u moře. Sluneční jezera, který vznikla bagrováním písku na výstavbu železniční tratě už v devatenáctém století, vytvořila po svém pozdějším propojení obří vodní plochu o rozloze přes sto hektarů a o hloubce až dvanácti metrů. V roce 1919 tu otevřeli první veřejné koupaliště pod všeříkajícím názvem Slovenské Tahiti.

Teď se to tady horečně připravuje na začátek sezony. Bufety otevírají, u některých už stojí lehátka a na víkend, kdy má být na Slovensku skoro třicet stupňů, se majitelé restaurací těší. „Už o Velikonocích tu byla spousta lidí, teď zahajujeme hlavní sezonu. To je skvělé,“ pochvaluje si majitel jednoho občerstvení u travnatopísečné pláže u průzračné vody.

Korčok má vlastní pláž

Tady, uprostřed „slovenského Tahiti“, kde kotví i replika námořní plachetnice, si po několika velvyslaneckých postech v zahraničí našel svůj druhý domov i favorit prezidentských voleb Ivan Korčok. Na exkluzivním místě, kterého se ruch zdejších pláží netýká.

Zátočina v Rybářské ulici je dokonale izolovaná od dění na druhé straně jezera. Tři metry široká ulička je slepá, takže kdo chce vidět dům možná budoucí slovenské hlavy státu, musí k němu buď doplavat, nebo doplout na pramici či jiné bezmotorové lodi.

close Senec. Uprostřed „slovenského Tahiti“ si po několika velvyslaneckých postech v zahraničí našel svůj druhý domov i Ivan Korčok. info Zdroj: Deník/Luboš Palata zoom_in Uprostřed „slovenského Tahiti“ si po několika velvyslaneckých postech v zahraničí našel svůj druhý domov i Ivan Korčok.

Já jsem se při přece jen hodně nízké teplotě vody a nedostatku pramic ve vybavení reportérského oddělení Deníku musel spokojit s pohledem z mola na druhém břehu. I z něho bylo vidět, že Korčok má u domu malé přístavní molo, když si jde zaplavat, může jít v plavkách rovnou z obýváku, a u domu je malá travnatá zahrada.

Z ulice toho moc vidět není, jen vysoká zeď a velká garážová vrata. Jmenovka u zvonku chybí, návštěvníky sledují bezpečnostní kamery, ale ty tady má téměř každá nemovitost.

Při součtu hlasů pro všechny kandidáty ideově bližší Pellegrinimu zůstává předseda parlamentu papírovým favoritem. Klíčová ale bude účast:

Domu říká Korčok „chata“, ale netají se tím, že v něm s manželkou bydlí, byť mají i další byt v Bratislavě. „Občas jedu do Bratislavy ze Sence na kole,“ říká čerstvý šedesátník Korčok, v mládí špičkový volejbalista.

Místní ho většinou podporují a někteří ho potkávají na procházkách ze psem. Ale kde bydlí, moc netuší. „Vím, že tady někde u jezera. Tamten dům, aha vidíte. To jsem netušil,“ říká padesátník Andrej.

Pellegriniho dům od přítele

S Peterem Pellegrinim a jeho bratislavským bydlením je to o dost složitější. Podobně, jako je oproti Korčokovi, ženatému otci dvou dospělých dětí, který spokojeně žije celý život s manželkou, jíž „ještě před vojnou“ potkal na volejbale, složitější a utajené i jeho soukromí.

Předseda parlamentu, o jehož inklinaci k mužům se už roky spekuluje, ale on sám ji nikdy otevřeně nepřiznal, nikdy neměl žádného oficiálního partnera. Při oznamování své kandidatury před dvěma měsíci v Banské Bystrici se tématu vyhnul. „Já s nikým nesdílím společnou domácnost,“ uvedl Pellegrini před straníky svého Hlasu a dalšími podporovateli v opeře svého rodného města.

Reportér Deníku Luboš Palata navštívil slovenskou obec Králiky, kde bydlí Peter Pellegrini:

„Pokud dostanu důvěru, nebude mě během výkonu funkce provázet první dáma a ani žádná jiná osoba,“ dodal Pellegrini.

Jenže v závěru kampaně se vše zkomplikovalo. Za všechno může let soukromým letadlem poslance Hlasu Petera Náhlika na východ Slovenska, po němž bývalý premiér a dnes šéf opoziční strany Slovensko Igor Matovič zveřejnil video od Náhlikovy vily v bratislavské Vrakuni. Dům je sice velký, v tiché ulici u Malého Dunaje, ale v jinak nepříliš hezké okrajové čtvrti Bratislavy plné paneláků.

close Bratislavská místní část Vrakuňa, kde stojí vila Petera Náhlika. info Zdroj: Deník/Luboš Palata zoom_in Bratislavská místní část Vrakuňa, kde stojí vila Petera Náhlika.

Pellegrini, kterého tam sousedé často vídají, musel v duelu s Korčokem v televizi Markíza na dotaz moderátora přiznat, že si vilu od Náhlika „půjčuje na bydlení“. Hlavně prý v situacích, kdy za ním přijedou jeho rodiče z Banské Bystrice. Protože na to prý malý, jak sám Pellegrini uvedl, 86metrový byt v nové luxusní čtvrti v centru nestačí.

„Hodně lidí tím nadzvedl. Všichni víme, kolik tu v Bratislavě byty stojí a jak jsou velké,“ říká mi jeden postarší Bratislavan.

Reportér Deníku Luboš Palata navštívil část Bratislavy, kde bydlí Peter Pellegrini. | Video: Deník/Luboš Palata

Dům Náhlik navíc neuvedl ve svém daňovém přehledu poslance za rok 2022. Média nyní zveřejnila i fotografie Pellegriniho a Náhlika z dovolené v italské Veroně z roku 2022. Matovič navíc tvrdí, že Pellegrini přes Náhlika legalizuje své nelegální příjmy. Pellegrini však nebyl dosud nikdy z ničeho obviněn. „Nebudu blázna Matoviče komentovat,“ řekl v závěrečné volební debatě ve Slovenské televizi a rozhlase.

V předvolebních debatách ale Korčok ani dům, ani osobu Pellegriniho přítele, ani majetkové poměry na předsedu parlamentu nevytáhl a soukromí svého protikandidáta nekritizoval ani nekomentoval.