V televizním projevu k národu Tokajev prohlásil, že zůstane v metropoli ať se bude dít cokoli. Oznámil rovněž, že přebírá funkci předsedy bezpečnostní rady, kterou dosud zastával jeho předchůdce v nejvyšším úřadu Nursultan Nazarbajev, a že hodlá postupovat "s maximální tvrdostí". Tokajev vystoupil poté, co si střety s demonstranty vyžádaly oběti na životech v řadách pořádkových sil. Prezident podle agentury TASS také přislíbil politickou transformaci země a postupné reformy.

"Jsou zabití a ranění, tlupy banditských živlů bijí a ponižují vojáky, honí je nahé po ulicích, znásilňují ženy, rabují obchody. Situace ohrožuje bezpečnost všech obyvatel Almaty. Nelze to dále strpět. Kromě toho se situace vyhrotila i v některých dalších městech, a proto jsem zavedl v řadě regionů výjimečný stav," řekl dnes podle agentury Interfax prezident. 

Hlava státu nejdříve vyhlásila toto opatření, které obnáší například noční zákaz vycházení, zákaz pořádání hromadných akcí nebo prodeje zbraní, na dva týdny v některých částech středoasijské republiky. Vpodvečer ruské agentury informovaly, že výjimečný stav byl zaveden v celé zemi.

Lidé v jihokorejském Soulu sledují start balistické rakety KLDR.
Střela přes pobřeží. Severní Korea vypálila balistickou raketu, hlásí Japonsko

"Dnes jsem se obrátil na hlavy států ODKB s prosbou o poskytnutí pomoci Kazachstánu při překonávání této teroristické hrozby. Ve skutečnosti už nejde jen o hrozbu, ale o podkopávání celistvosti státu a hlavně o útok na naše občany, kteří mě jako hlavu státu žádají, abych jim urychleně pomohl," prohlásil ve večerním televizním vystoupení Tokajev. ODKB je Ruskem vedená vojenská aliance několika bývalých sovětských republik.

Tokajev podle TASS dále prohlásil, že v Almaty "řádí teroristické skupiny, které se zmocňují budov infrastruktury a zařízení, kde se nacházejí ruční střelné zbraně". Prezident večer promluvil v televizi už podruhé během několika hodin, poznamenala agentura Reuters, podle níž jsou současné nepokoje ve středoasijské zemi nejhorší za více než deset let.

Šéf státu dnes odvolal vládu a novému přechodnému kabinetu nařídil, aby usměrnil ceny paliv stejně jako ostatního "společensky významného" zboží. Tokajev podle agentury TASS také přislíbil politickou transformaci země a postupné reformy.

Z Almaty byly během dne hlášeny střety mezi demonstranty a policií. Dav obsadil letiště v tomto největším kazašském městě, podle zdroje agentury Reuters byly všechny přílety i odlety dočasně zrušené. Úřady později oznámily "osvobození" letiště. Vedení města večer oznámilo, že bezpečnostní složky provádějí "protiteroristickou operaci" s cílem nastolit pořádek.

Zdroj: Youtube

Agresivně naladěná skupina mužů předtím vtrhla mimo jiné do místní radnice a protestující vnikli i do prezidentské rezidence; oba objekty podle médií začaly hořet. V Almaty vzplála i budova městské prokuratury, uvedla agentura TASS. Úřady v Nur-Sultanu a Almaty vypnuly internet a telefonické spojení.

Policie podle agentury AP nasadila proti demonstrantům v mrazivém počasí vodní děla, slzný plyn a zábleskové granáty. Zdá se, že protesty nemají žádného identifikovatelného vůdce nebo požadavky, poznamenala AP. Reuters píše, že protestující skandovali hesla proti exprezidentovi Nazarbajevovi, který je podle ní hlavním terčem hněvu řady demonstrantů. Nazarbajev vládl Kazachstánu od vyhlášení nezávislosti v roce 1991 až do roku 2019, kdy odstoupil. Je však stále považován za hlavní politickou sílu v metropoli Nur-Sultanu. Podle Reuters panuje přesvědčení, že Nazarbajevova rodina ovládá velkou část ekonomiky.

Bílý dům, generální tajemník OSN a Evropská unie v souvislosti s narůstajícími nepokoji v Kazachstánu vyzvali kazašskou vládu i protestující, aby se zdrželi násilí. Moskva uvedla, že Kazachstán si své problémy vyřeší sám a že je důležité, aby se do jeho vnitřních záležitostí nikdo nevměšoval.

Varování před cestami do Kazachstánu

České ministerstvo zahraničí dnes v souvislosti s dramatickým vývojem vydalo upozornění pro cesty do Kazachstánu. "Doporučujeme českým občanům zvýšenou obezřetnost při pohybu ve zmíněných lokalitách, jejichž výčet se může dále rozšiřovat. Doporučujeme vyhýbat se místům, kde mohou probíhat demonstrace, především před vládními a veřejnými budovami," píše ministerstvo.

Velvyslanectví ČR v Kazachstánu v době nepokojů dosud kontaktoval jeden Čech. Ministerstvo zahraničí přitom nemá informaci, že by byl v ohrožení života. "Všem cestovatelům jsme zaslali informaci v systému Drozd a varování bylo rovněž uveřejněno na webu zastupitelského úřadu. Situaci i nadále sledujeme," sdělil ČTK Jakub Kopecký z odboru komunikace Černínského paláce.

Svět ztrácí jazykovou různorodost.
Alarmující čísla. V tomto století může ze světa zmizet až 1500 jazyků

Protesty v Kazachstánu vypukly 2. ledna ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na LPG, jehož ceny se pak zdvojnásobily. K nespokojeným motoristům se přidali i další obyvatelé v obavě, že následovat bude zdražení potravin a jiného zboží. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst. Vláda v úterý požadavkům demonstrantů ustoupila a slíbila snížit ceny LPG o více než 50 procent, protestující tím však neuklidnila.

Kazachstán je největší a nejbohatší ze středoasijských zemí. V jedné z bývalých sovětských republik, kde je veřejný život důsledně kontrolovaný a parlament se obejde bez opozice, jsou veřejné protesty velmi vzácné a také nezákonné, pokud je organizátoři v předstihu nenahlásí. Nynější protesty otřásly obrazem politicky stabilní a přísně kontrolované země, jehož Kazachstán za tři desetiletí své nezávislosti využil k přilákání stovek miliard dolarů zahraničních investic do svého ropného průmyslu, poznamenala agentura Reuters.