Po bezprecedentním íránském úderu, který podle všeho nakonec nezpůsobil výraznější škody, je zásadní otázkou, zda bude vyústěním další eskalace již tak výbušné situace na Blízkém východě. Mnozí státníci v neděli volali po maximální zdrženlivosti a Washington dával najevo, že se chce vyhnout vystupňování konfliktu mezi Izraelem a Íránem, který byl dosud považovaný za „stínovou válku“.

Odpoledne se v Izraeli sešel válečný kabinet, kde společně rozhodují izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jeho ministr obrany Joav Galant a Benny Ganc, který byl před vypuknutím války v Pásmu Gazy jednou z tváří izraelské opozice. Jednání se podle médií účastnili také náčelník generálního štábu Herzi Halevi nebo jeho předchůdce Gadi Eisenkot.

Írán své partnery údajně o útoku informoval s časovým předstihem: 

Po několika hodinách byla schůzka přerušena bez konečného rozhodnutí a v blízké budoucnosti se čeká pokračování diskuse, uvádějí média. Televize CNN s odvoláním na nejmenovaného izraelského činitele informovala, že kabinet pověřil armádu, aby připravila dodatečné scénáře izraelské odpovědi.

Podle serveru The Times of Israel přišla některá hebrejská média s informací, že Ganc a Eisenkot chtěli spustit odvetný úder už v noci na neděli, když ještě íránský útok probíhal. Myšlenka okamžité odpovědi ale byla rychle zavržena.

„Ublížíme komukoli, kdo nám ublíží“

Netanjahu v sobotu večer prohlásil, že Izrael ublíží komukoli, kdo ublíží Izraeli. Vyjádření přišlo ve chvíli, kdy Írán zahajoval svůj první přímý úder proti židovskému státu. V reakci na bombardování íránského konzulátu v Damašku vyslal Teherán stovky dronů a střel, což po úspěšných zásazích Izraele a jeho partnerů nezpůsobilo významné škody, ovšem vyvolalo obavy z další eskalace napětí na Blízkém východě.

Teherán varoval Izrael před další eskalací situace:

„Tato událost není u konce… Tváří v tvář íránské hrozbě vybudujeme regionální koalici a vybereme si od Íránu daň, a to způsobem a ve chvíli, jaké nám budou vyhovovat,“ uvedl Ganc prohlášení vydaném před schůzí válečného kabinetu.

Ministr obrany Galant ve vlastním stanovisku uvedl, že Izrael má příležitost vytvořit „strategickou alianci proti této vážné íránské hrozbě“.

Další politici včetně krajně pravicového ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira ovšem volali po rychlé a rázné odpovědi.