Íránské revoluční gardy v sobotu večer oznámily, že na Izrael míří v několika vlnách drony i balistické rakety. Do jejich likvidace se kromě izraelských sil zapojily také americké a britské letouny. Na obraně se podle izraelské armády podílely i francouzské síly. Francie použila prostředky protivzdušné obrany k ochraně vlastních základem v regionu, uvedla AFP s odkazem na vojenské zdroje.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari nad ránem uvedl, že zneškodněno 99 procent z více než 300 íránských dronů a balistických střel, mnohé mimo izraelské území. Útok však podle něj v té chvíli stále nebyl u konce, země očekávala další vlnu. V půl sedmé ráno pak Izrael znovu otevřel svůj vzdušný prostor.

Írán viní z útoku na konzulát v Damašku Izrael: 

Noční operace, kterou íránská armáda nazvala „Skutečný slib“, je odpovědí na nedávný úder proti íránskému konzulátu v Damašku, kde 1. dubna zemřelo zemřelo několik významných představitelů íránských revolučních gard. Izrael se k útoku nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný.

Očekávaný úder 

Vojenská reakce Teheránu byla očekávána několik dní, přesto je první přímý útok z Íránu na izraelské území výrazným zostřením konfliktu mezi dlouholetými regionálními nepřáteli, kteří dosud sváděli zástupný konflikt. Americký prezident Joe Biden v minulých dnech Írán před podobným krokem jednoznačně varoval, také diplomaté řady dalších zemí posílali do Teheránu podobné vzkazy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděi s Bidenem o útoku telefonicky hovořil. Biden po setkání se svým týmem pro národní bezpečnost ujistil Izrael o neochvějné podpoře Spojených států, odmítl ale americkou účast na případné izraelské odvetě proti Íránu, píše server Axios.

Situace v regionu znepokojuje světové politiky, ke zdrženlivosti vyzval generální tajemník OSN Antonio Guterres i představitelé EU a jejích členských zemí, někteří íránský útok označovali za nelegální. Český premiér Petr Fiala odsoudil destabilizující chování Íránu, česká diplomacie připomněla právo Izraele na vlastní obranu. Útok podle prezidenta Petra Pavla nebezpečně eskaluje konflikt v regionu.

Při útoku na Pásmo Gazy zemřeli i humanitární pracovníci:

Čína po íránském dronovém a raketovém útoku vyzvala ke klidu a zdrženlivosti, uvedlo ministerstvo zahraničí v Pekingu. Podle čínské diplomacie jde o rozšíření konfliktu v Pásmu Gazy. Zdrženlivost žádají také Spojené arabské emiráty nebo Rusko.

Na mimořádném zasedání se v neděli kvůli íránskému útoku sejde Rada bezpečnosti OSN. O svolání schůzky požádal izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan.

Podle oficiálního prohlášení Bílého domu Biden na neděli svolal také jednání šéfů států skupiny G7, která sdružuje hospodářsky nejvyspělejší země světa. „Svolám ostatní lídry zemí skupiny G7, abychom koordinovali jednotnou reakci na íránský bezostyšný útok,“ řekl Biden. Dal znovu najevo, že tento čin Teheránu „tím nejrozhodnějším způsobem odsuzuje“ a že americká armáda pomohla sestřelit „skoro všechny“ drony a rakety vyslané na Izrael.

Počínání Izraele v Pásmu Gazy kritizuje i Tomáš Klus:

Vedení izraelské armády hodnotí situaci a diskutuje o plánech dalšího postupu, odpoledne zasedne izraelský válečný kabinet. Armádní mluvčí Daniel Hagari řekl, že „funkčnost (izraelské) armády zůstala plně zachována“. Účinnost izraelské obrany považuje velení za významný strategický úspěch.

Íránská mise při OSN akci označila za reakci na „opakované zločiny“ židovského státu, uvedla, že USA musí zůstat mimo a pokud Tel Aviv „neudělá další chybu“, bude věc možné považovat za uzavřenou. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ovšem v prohlášení po začátku útoku uvedl, že Izrael se na přímý útok Íránu připravoval a že jakýkoli úder nenechá bez odvety.

S ničením dronů pomohli i spojenci

Do ničení útočné vlny íránských dronů a raket se zřejmě kromě izraelského letectva a amerických či britských strojů zapojily také jordánské stíhačky, které podle neoficiálních zdrojů sestřelily desítky bezpilotních letounů nad územím království. Teherán přitom dříve hrozil Ammánu, že Jordánsko mohlo být příštím cílem, pokud podnikne kroky, které bude možné chápat jako proizraelské.

close Írán zaútočil na Izrael drony a balistickými raketami info Zdroj: ČTK zoom_in Írán zaútočil na Izrael drony a balistickými raketami

V některých částech Izraele několik hodin platila výzva, aby se lidé zdržovali v lízkosti krytů. Podobně se na sociálních sítích vyjádřila také česká ambasáda v Tel Avivu, velvyslankyně Veronika Kuchyňová české občany vyzvala, aby si stáhli aplikaci varující před vzdušnými údery a poslouchali pokyny civilní obrany. Podle britské BBC ale například obyvatele Tel Avivu íránský útok nechal v klidu a v barech ve městě bylo v noci živo.

Deníku The Guardian se podařilo vyzpovídat několik vojáků Izraele:

V Izraeli média s odvoláním na záchrannou službu zatím hovoří jen o jednom těžce zraněném beduínském dítěti a s odvoláním na armádu o drobných škodách na jedné letecké základně na jihu země.

Írán zaútočil na Izrael v době, kdy izraelskou armádu už déle než půl roku zaměstnává vojenská operace v Pásmu Gazy, kde bojuje s palestinským hnutím Hamás. Konflikt, který je důsledkem krvavého teroristického útoku Hamásu na jih Izraele, přinesl od loňského října vysoké ztráty mezi palestinskými civilisty. Židovský stát si zároveň na jihu Libanonu vyměňuje údery s hnutím Hizballáh, které má dlouhodobou íránskou podporu.