Lázně označují Chorvati jako terme nebo toplice. V pevninských oblastech mají dlouhou historii, která někde sahá až do římských dob. V současnosti se moderní wellness centra pyšní i prestižními oceněními. V Bjelovaru pak staví nové termály za téměř miliardu korun.

Kde relaxovat už nyní? Terme Sveti Martin je první Healthness resort v Evropě. Nachází se v malebném regionu Međimurje na samotném severu Chorvatska. Cesta autem z Brna trvá krátce přes čtyři hodiny. Podle Chorvatského turistického sdružení byly v roce 2022 oceněny jako nejlepší wellness hotel.

Chorvatsko nabízí na táhlém jadranském pobřeží a více než tisícovce ostrovů nespočet různorodých pláží:

„Nedotčená krajina regionu, obklopená zvlněnými vinicemi a volně se pasoucími jeleny, láká k prozkoumání,“ pozvali. Středisko s vysoce kvalitní termální minerální vodou vychází z antroposofické filozofie inspirované vizí ezoterika Rudolfa Steinera - zahrnuje lokální gastronomii, biodynamickou zahradu bohatou na bio zeleninu, ovoce a bylinky.

Léčivé bahno

Zhruba sto kilometrů dál ve směru na Záhřeb vítá návštěvníky rozsáhlý saunový svět Terme Tuhelj s vyzdvihovaným bahnem jako léčivým zdrojem. Klidné městečko Tuheljske Toplice je obklopené zelenými kopci a nabízí vyžití pro celou rodinu. „Vodní svět o rozloze patnáct tisíc metrů čtverečních zahrnuje osm bazénů naplněných termální vodou a řadu vodních atrakcí,“ vyzdvihli provozovatelé lázní.

Pozor ale na aktuální částečnou rekonstrukci areálu, práce mají začít v květnu a potrvají do září. Dotknou se krytého bazénu a wellness. „Uskuteční se ve dvou fázích, abychom umožnili hotelovým hostům využívat vždy alespoň jednu část bazénu a sauny,“ ubezpečili zástupci lázní na webu.

close Termální prameny, relax i zábava na cestě k Jadranu? Lázeňství v Chorvatsku kvete. Terme Sveti Martin jsou nejblíže Česku. info Zdroj: se svolením Chorvatské turistické sdružení zoom_in Terme Sveti Martin jsou nejblíže Česku.

Na trase mezi Záhřebem a Slovinskem se na ještě větší ploše rozkládá komplex Krapinske Toplice, v minulosti módní evropské lázeňské středisko – počátky turistiky se tam datují do roku 1868. Vodní radovánky návštěvníci zažívají v tamním aquaparku Aquae Vivae s více než 160 vodními atrakcemi.

Nejmenší si užijí krytý tobogán dlouhý až 60 metrů. Zájemci o sportovní potápění mohou využít speciální bazén s hloubkou 4,5 metru s profesionálním vybavením a instruktory.

Vhodné pro rehabilitaci

Z dalších chorvatských oáz klidu a zdraví s termálními prameny lze jmenovat lázeňské a léčebné centrum Stubičke Toplice. Podle mnohých jde o jedny z nejlepších lázní v Chorvatsku pro rehabilitaci.

V regionu Slavonie na severovýchodě země funguje řada dalších lázní, včetně Daruvarských Toplic, specializovaného léčebně rehabilitačního zařízení s historií dlouhou více než dvě tisíciletí - od římských lázní přes turecké hammam až po městské lázně. Původní název města Aquae Balissae pochází z roku 288 př. n. l., kdy se začala využívat voda z pramenů s průměrnou teplotou 46,7 stupně Celsia. Jsou členy Asociace evropských historických termálních měst po boku známých evropských destinací, jako jsou Vichy, Evian, Baden-Baden a Karlovy Vary.

Deník připravil žebříček nejlepších aquaparků napříč jadranským pobřežím i ve vnitrozemí:

V současnosti největší lázně v Chorvatsku jsou Bizovačke Toplice. Termální prameny v místě objevili až před padesáti lety. Bazény jsou naplněny minerální (hypertermální) vodou, která dosahuje teploty až 96 stupňů Celsia.

Zcela nový komplex vznikne ve středochorvatském městě Bjelovar. Projekt termálních lázní s dokončením do roku 2026 má podle starosty města Dario Hrebaka stát v přepočtu asi miliardu korun. Součástí areálu bude i olympijský bazén. Vše má vyhřívat geotermální energie.

Lázně v Chorvatsku

  • Terme Sveti Martin: nejblíž od hranic s ČR; první Healthness resort v Evropě - harmonie mezi přírodou, tradicí a kulturou.
  • Terme Tuhelj: nedaleko hranic se Slovinskem; léčivé bahno údajně jedno ze čtyř nejlepších v Evropě.
  • Krapinske Toplice: nedaleko hranic se Slovinskem; aquaparku Aquae Vivae s více než 160 atrakcemi
  • Stubičke Toplice: jedny z nejlepších lázní pro rehabilitaci v Chorvatsku.
  • Daruvarské Toplice: starořímská historie, uznávané specializované rehabilitační zařízení.
  • Bizovačke Toplice: z roku 1974, hypertermální voda až 96 stupňů Celsia.