Během posledního dubnového zasedání krajské rady došlo k finálnímu výběru firmy, která provede stavební práce v rámci projektu Hudební kulturně kreativní centrum Lidové sady. Z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo celkem sedm firem, byla vybrána společnost BREX. Vzhledem k tomu, že firma přišla s výrazně nižší cenovou nabídkou, kraj ušetří 53 milionů korun.

„Jsem rád, že se nám podařilo výrazně ušetřit v rámci veřejné zakázky. Ještě na konci loňského roku byl rozpočet stavebních prací a vybavení po dokončení projektové dokumentace a zapracování všech požadavků přes 263 milionů korun. Úspora v rámci stavebních prací činí bezmála 53 milionů korun, jelikož původní předpokládaná hodnota činila přes 227 milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana Zbyněk Miklík.

ČEZ Akademie nabídne i virtuální realitu.
S účty za elektřinu pomůže Liberečanům ČEZ Akademie. Nabídne i virtuální realitu

Spuštění stavebních prací je v plánu na letošní květen a podle smlouvy by měly trvat necelých 14 měsíců. Město se tak dočká nových prostorů na podzim roku 2025.

„Budova Lidových sadů rekonstrukci nutně potřebuje. Generální oprava se bude týkat zejména interiéru a přístavby, jež přinese kvalitnější zázemí pro umělce i návštěvníky,“ poznamenala náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová a dodala, že historický ráz budovy zůstane zachován.

Nově by tak měly v Lidových sadech vzniknout zkušebny pro začínající hudebníky a kapaly, včetně nahrávacího studia. Dále se rekonstrukce dotkne velkého a malého sálu – Experimentálního studia. Samozřejmostí bude moderní technologie pro projekce a neopomenuta nezůstane ani vzduchotechnika, elektronika a akustika. Díky novému výtahu bude bezbariérový přístup do všech podlaží. Rekonstrukce zahrne rovněž další prostory – přísálí, balkon, galerie, technickou místnost pro velký sál a rozvodnu, chodbu v prvním patře, šatny, salonek, vstupní halu či toalety.

„Budeme rekonstruovat památkově chráněný objekt, a to s sebou nese mnohem vyšší nároky na řešení stavby. Také současné požární normy jsou daleko přísnější než při vzniku původního kulturního domu,“ upřesnila Vinklátová. „Nový prosklený malý sál musí mít stínění, aby se v létě nepřehříval,“ doplnila.

Se současnou podobou Lidových sadů se zájemci mohli rozloučit u příležitosti koncertu Bratří Ebenů, který proběhl tento rok v lednu.

Mohlo by vás zajímat: FOTO, VIDEO: Stovky motýlů i záhada letadla. V Liberci je k vidění kus exotiky

Zdroj: Jiří Louda